Brašnáři pět dní basy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. ledna 2022

Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Brašnáři pět dní basy

Brašnář opravu kufříku nepřiměřeně zdržoval.
Brašnář opravu kufříku nepřiměřeně zdržoval. (Ilustrační foto ara)

Pět dní basy napařil v lednu 1911 soud brašnáři J. N. z Prahy. Ctihodným mužům v talárech došla trpělivost poté, co řemeslník několikrát nesplnil svůj slib. Měl totiž vrátit jistému Josefu V. jeho kufřík, a to řádně opravený. Měl, ale stále nevracel.

Tři měsíce vodil brašnář důvěřivého zákazníka za nos a pak si totéž dovolil i vůči c. k. četnictvu, a dokonce i vůči soudu. Proto vyfasoval pět dnů pobytu v žaláři. O případu referovaly Lidové noviny 9. ledna zmíněného roku pod titulkem »Vzorný řemeslník«. Psaly: „Cestující Josef V. dal si před třemi měsíci svůj starý kufřík opraviti u brašnáře J. N. Minul měsíc, minuly dva a kufřík stále nebyl spraven.

 

Zákazník přicházel k mistrovi každý den, přemlouval, prosil, žadonil – ale nic platno. „I vždyť to má dost času,“ odpovídal pokaždé mistr. V. proto věc udal. Na policii i později u soudu domlouvali brašnáři, aby kufřík vrátil, ale marně. Slíbil sice, že kufřík odvede, ale při líčení ukázalo se zase, že slovu nedostál.“ Proto mu soud udělil jako trest pětidenní pobyt za mřížemi. „Při bručení může kufřík konečně spraviti,“ poznamenal novinář Lidových novin v lehkém tónu.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.