Zatčena pro prodej tabáku

Marie P. (46), obchodnice z Borské ulice v Plzni, neměla v roce 1919 právě klidné Vánoce. Naopak – těsně před Štědrým dnem ji překvapila plzeňská policie s povolením k domovní prohlídce. Při té pak muži zákona objevili dvě krabičky cigaret po 100 kusech a asi 9 dkg tabáku.
Marie P. sice provozovala obchod se smíšeným zbožím, ale k prodeji tabáku a kuřiva povolení neměla. A to byl docela velký malér… Regionální deník Český směr 24. prosince 1919 referoval: „Při výslechu dotyčná tvrdila, že tabák i cigarety koupila od neznámé osoby. Současně bylo zjištěno, že 19. prosince přišel k P. neznámý muž a nabízel jí ke koupi balík holandského tabáku.
Exkriminalista Doucha prozradil, jak se provádí výslechy podezřelých
P. koupila dva kilogramy za 600 Kč a druhou polovinu si neznámý ponechal u ní s poznámkou, že si v sobotu pro zbytek přijde. V sobotu časně ráno dostavili se k P. dva vojíni oděni stejnokrojem vojenské policie a prohlásili, že jsou posláni, aby uschovaný tabák všechen zabavili. Nato tabák odnesli.“ Marie P. se policistům nakonec přiznala, že nelegálně obchoduje kuřivem už pět let. Tedy od doby, kdy začala první světová válka. A právě pro trestný čin »nedovolený prodej tabáku« plzeňskou obchodnici policie zatkla a zahájila její trestní stíhání. Jak dopadlo, není známo.
Exkriminalista Doucha popsal práci vyšetřovatelů na místě činu