Švadleny kradly vojenské sukno

Čtyři plzeňské švadleny, které pracovaly pro vojenské zásobovací skladiště v Plzni, drze okrádaly československou armádu. Příslušné orgány ozbrojených sil pojaly vážné podezření a obrátily se na policii. Ta uskutečnila v bytech nezdárnic domovní prohlídky a nestačila se divit. O kuriózním kriminálním případu informoval západočeský regionální deník Český směr 28. října 1919.
Ani jedna podezřelá švadlena si nevážila dobrého bydla a dobře zajištěného zaměstnání, všechny kradly jako straky. U nenechavé Růženy B. (26) našli plzeňští inspektoři, v doprovodu švadleniných nadřízených, dvacet pytlů vojenského sukna a dalších látek v ceně 299 korun a dvě plachty v ceně 897 korun. Pro představu čtenářů o napáchané škodě – zaměstnanci si v prvním roce existence samostatné ČSR vydělali podle charakteru práce 135 až maximálně 260 korun měsíčně. Dlouhoprstá Anna E. (26) si nezákonně »přivlastnila« třináct plných pytlů za 149 korun. Usedlejší Regina O. (41) byla ve srovnání s kolegyněmi jen troškařka. Ta štípla pouze dva pytle za 23 korun. Zato nejmladší z vyšetřovaných Anna V. (19) se s majetkem vojenské správy věru »nepárala«. Ta si postupně ze skladu domů odnosila dvaapadesát pytlů v ceně 598 korun.
Exkriminalista Doucha prozradil, jak se provádí výslechy podezřelých
Byla to od plzeňských švadlen drzost, okrádat tehdejší uznávanou a oblíbenou armádu, založenou na vážených tradicích československých legií. Zapírat ovšem nemohly, nalezené a zajištěné důkazy byly jednoznačné. „Na všechny čtyři učiněno bylo trestní oznámení,“ uzavřel Český směr. Jak dvě Anny, Růžena a Regina následně dopadly u soudu, není známo. Ovšem o tom, že je vojenská správa jako zlodějky vyhodila ze zaměstnání, nelze pochybovat.
Exkriminalista Doucha popsal práci vyšetřovatelů na místě činu