Trhovce okrádali lstivým fíglem

Vykutálenou fintu, jak okrást trhovce s plnou peněženkou, v roce 1926 vymysleli tři občané Maďarska. Provozovali ji pak s úspěchem na jihu Slovenska v okolí Galanty, kde dodnes žije mnoho lidí maďarské národnosti. Četnictvu trvalo několik měsíců, než se mu podařilo dostat povedenou trojku za mříže.
V čem zmíněný fígl spočíval? Podrobněji jej popsal deník Československá republika 1. července 1926: „Jeden lupič vyčíhal si na trhu oběť, když obdržela větší obnos. Přidružil se, zapředl hovor, vedl ji cestou, kudy předem šel jeho společník. Ten vynašel si v okolí odlehlé místo, tam položil náprsní tobolku, kterou dříve darebáci nacpali papíry, a čekal s třetím společníkem poblíže. Když došel první zloděj na místo s nic netušící obětí, předstíral, že našel tobolku, a prohlásil, že je plná. Říkal, že je ochoten rozdělit se o peníze, ale někde, kam není vidět. Snadno pak zavedl oběť do lesa. Když vytahoval údajně nalezenou tobolku, vyběhli z lesa jeho ukrytí společníci, spustili křik, že tuto tobolku ztratili právě oni, a počali oba příchozí prohledávat. Přitom ovšem uloupili napadenému jeho vlastní peněženku nebo tašku s penězi a všichni tři uprchli.“
Na konci června uvedeného roku se četníkům z Galanty konečně zadařilo. V jejich poutech skončili Alexandr Heller z Budapešti, János Stöckler z Heredu a Koloman Brettner ze Szegedinu. „Všichni tři lupiči dodáni do vazby okresního soudu v Galantě. Poškození mohou se přihlásiti na četnických stanicích,“ uzavřel deník.