Nemoc Covid-19 zanechává na řadě lidí nepříjemné následky!

Řada lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19, se ještě několik týdnů po uzdravení necítí vůbec fit. Některé problémy, jež během nemoci měli, přetrvávají, objevují se u nich i další potíže, které předtím nepociťovali. Lékaři tyto stavy začaly souhrnně označovat jako postcovidový syndrom. Podle nich jím trpí až 35 % pacientů. Jak tyto nepříjemné následky nemoci řešit? Mohou pomoci například lázně?
1. Ztráta čichu a chuti
Provází obvykle pacienty bezpříznakové nebo s mírnějším průběhem nemoci. Ztráta čichu a chuti nebo změna vnímání vůní, pachů a chutí pak může přetrvávat ještě několik týdnů po prodělání nemoci. Nejčastěji to bývají maximálně 4 týdny, u cca 10 % postižených jsou potíže patrné i po několik měsíců.
Příčina
Souvisí s poškozením čichových a chuťových receptorů ve sliznici nosu a úst a sníženou citlivostí čichového nervu, která je daná probíhajícím zánětem v těle.
Řešení
Zkuste čichový trénink, který představuje cvičení čichu pomocí vdechování výrazných vůní. K dispozici jsou již tzv. čichací sady, které obsahují 4 výrazné vůně, jako jsou růže, citron, hřebíček a eukalyptus. Postižený by k nim měl čichat dvakrát denně po dobu 5 minut.
Pomáhají také inhalace mořské vody nebo přírodních léčivých pramenů, která urychluje obnovu sliznice nosu a ústní dutiny.
2. Zvýšená únava
Přetrvávající únava a celkový pocit vyčerpání se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Vyšší únavu po klinickém zotavení z nemoci popisují pacienti nezávisle na věku, závažnosti průběhu onemocnění a fyzické kondici.
Příčina
Podle lékařů pravděpodobně souvisí s vyšší zátěží imunitního systému. Koronavirus napadá oproti běžnému chřipkovému viru více orgánů.
Řešení
Nesnažte se ihned po nemoci fungovat tak, jak jste byli zvyklý, návrat k normálu by měl být postupný. Dopřávejte si dostatek odpočinku a doplňujte vitaminy C a D.
3. Bolesti hlavy
Přetrvávající bolesti hlavy i po klinickém uzdravení popisuje až pětina pacientů, a to i po dobu 3 měsíců. Typy bolestí jsou individuální, většinou ale nejde o migrény. Někteří se s bolestí hlavy setkají ráno po probuzení a během dne se její intenzita mění.
Příčina
Koronavirus zřejmě napadá i stěny cév a způsobuje zánět cévní stěny a tvorbu mikrosraženin. Z toho důvodu mohou být některé orgány hůře zásobeny kyslíkem. Bolesti hlavy se vyskytují pravděpodobně proto, že centrální nervový systém je méně okysličován.
Řešení
Kromě dostatku spánku a lehké vyvážené stravy se doporučuje zařadit mírnou fyzickou aktivitu. Ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu, které podpoří okysličení organismu.
4. Kožní problémy
U některých pacientů se v průběhu nemoci objevila kopřivka, fleky po těle nebo tzv. covidové prsty (zarudnutí až zfialovění prstů u končetin, které je někdy provázeno otoky). U většiny potíže vymizí s klinickým uzdravením, zhruba 10 % pacientů se s nimi potýká i měsíce poté.
Příčina
Na kůži se často projevuje zánět, který je v těle, ať už jde o zánět cévní stěny, virový zánět plic a podobně. Tzv. covidové prsty se obvykle projevovaly u dětí nebo bezpříznakových pacientů, kteří jinými příznaky netrpěli.
Řešení
Doporučuje se dodržovat běžná opatření, jako je klidový režim a dostatek vitaminů. Na kopřivku pak lze aplikovat například gel z listů aloe vera, osvědčeným zklidňujícím postupem je nanesení kašičky z ovesné mouky smíchané s vodou. Použít lze také tišící krémy z lékárny, po poradě s lékařem i antihistaminika. Pokud dochází k otokům, je vhodné mírnit je studenými obklady.
Další potíže a jejich možné řešení najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.