Podívala jsem se dceři do mobilu a nestačila se divit!

Paní Michaela radí čtenářům s jejich sexuálními problémy...
Omylem jsem si přečetla zprávu, kterou dostala moje sedmnáctiletá dcera od svého přítele. Šlo o velmi intimní, otevřeně sexuální zprávu – žádný vulgarismus, ale i tak mi z toho bylo hodně nepříjemně. Nešlo o nic hrozného ve smyslu hrozby nebo nátlaku, ale o to, co všechno by s ní chtěl dělat. Upřímně mě to šokovalo. Dcera zatím nic netuší, ale já teď nevím, jak s ní mluvit, jak jí to (ne)říct, jestli do toho vůbec zasahovat... (Barbora, 42)
Milá Barboro,
vaše znepokojení je naprosto pochopitelné. Když se rodič nečekaně setká s důkazem toho, že jeho dítě žije sexuální život, může to být šokující. Přesto je důležité rozlišit mezi vlastním nepohodlím a reálným rizikem, kterému by dcera mohla čelit.
Z vašeho popisu vyplývá, že zpráva nebyla výhružná ani násilná, ale spíš důvěrná a sexuálně otevřená. To je v dnešních vztazích mladých lidí (a vlastně i dospělých) běžné – digitální komunikace nese i intimitu. Samotný fakt, že se o sexualitě mezi sebou partneři baví, není nutně špatný. Spíš než “co” bylo napsáno, je důležité jak se k tomu vaše dcera staví – zda je to pro ni komfortní, zda je vztah rovnocenný a bezpečný.
Doporučuji neříkat přímo, že jste četla konkrétní zprávu – mohla by se cítit zrazená a zavřít se před vámi. Místo toho můžete otevřít obecný rozhovor o vztazích, důvěře a intimitě.
Zásadní je zachovat důvěru, být pro ni bezpečným přístavem, kam se může vrátit, pokud se ocitne v nejistotě. O sexualitě se dá mluvit citlivě, bez výhrůžek a studu – a taková konverzace může být tím nejdůležitějším, co jí do života předáte.