Marcela Roflíková přibližuje metodu zvanou mindfulness - Prožít si tady a teď!

Česky se překládá jako všímavost nebo bdělá pozornost. Řeč je o mindfulness, schopnosti záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku. Představme si to třeba následovně: na to, co právě nyní děláme, jaké máme myšlenky, jaké emoce pociťujeme a jaké tělesné počitky vnímáme, se díváme spíše jako pozorovatelé, než myslitelé, hodnotitelé či analytici. Jak této schopnosti využít v praxi? Nejen to vysvětluje Marcela Roflíková, zakladatelka Českého mindfulness institutu.
Může nám mindfulness pomoci v běžném životě, třeba v práci?
„Rozhodně ano. Mindfulness přispěje ke zlepšení pozornosti. Lidé, kteří jej rozvíjejí, jsou mnohem lépe schopni si všimnout, že jejich pozornost utekla od toho, co chtěli dělat a co právě dělají. Uvedu typický příklad: rozhodneme se najít nějakou informaci na internetu a po chvíli zjistíme, že čteme úplně jiné zprávy. Nebo čteme knihu a po pár stránkách zjistíme, že naše mysl bloudí jinde…Výzkumy ukazují přínosy mindfulness v pracovním prostředí. Kromě lepšího soustředění jsou to vyšší výkonnost, snadnější balancování mezi pracovním a osobním životem, lepší rozhodování, nižší míra stresu. Často lidé zmiňují, že se zlepšila jejich komunikace s kolegy, mají méně konfliktů a problémy řeší ve větším klidu.“
Potřebujeme k praktikování této techniky nějaké pomůcky?
„Žádné pomůcky nejsou v podstatě třeba. Když se přihlásíte do některého z mindfulness programů, zpravidla dostanete doporučení praktikovat ho formálně a neformálně. Formálně znamená, že si na cvičení vyhradíte čas a klidnější místo, kde nebudete nikým rušeni. Při neformálním praktikování budete využívat činnosti, které běžně děláte a budete je vykonávat záměrně a pokud možno s plnou pozorností. To může být třeba čištění zubů, pití kávy apod. Při formálním cvičení můžete sedět na židli nebo na meditačním polštáři na zemi. Dobří učitelé mindfulness vás podpoří tím, že vám poskytnou audio nahrávky pro vaši domácí praxi.“
Jak taková praxe probíhá?
„Chceme-li si mindfulness osvojit, potřebujeme mít vlastní zájem a motivaci. Zkrátka důvod, proč. Ideální je, když to není pouze proto, že „kamarádce to pomohlo, tak jsem tu“. Pokud se nám na mindfulness podaří nahlédnout se zvídavou myslí – co se o sobě mohu naučit a dozvědět, jak funguje právě moje mysl – tak si cestu jeho osvojování velmi zjednodušujeme. Pokud se do osvojování pustíme, pravděpodobně dříve nebo později nastane nějaký „aha“ moment, něco, co díky praktikování pochopíme. Ale to ještě nestačí, musíme si z praxe mindfulness udělat návyk a praktikovat ho pravidelně.“
Na co je třeba si dát při mindfulness pozor?
„Do programu se nedoporučuje pouštět v případě akutních stadií některých psychických potíží, jako jsou například deprese. Běžný stres, pocit zahlcené mysli či pocity vyčerpanosti nejsou kontraindikací. Pokud se v průběhu cvičení setkáte s něčím, co vám není příjemné, je vždy dobré se obrátit na lektora.“
Takové cvičení probíhá jak dlouho?
„Program, ve kterém se mindfulness učí, trvá zpravidla 8 týdnů. Je to 2 až 2,5 hodinová lekce každý týden s lektorem a doporučená praxe 5 až 6krát týdně doma, a to v rozsahu 20 až 30 minut. Výhodou je, že si mindfulness osvojujete za běžného života a fungování všech svých rolí a povinností. Poslední lekce programu je však začátkem všímavějšího, vědomějšího života. Ideální je, když po výcviku máte nastavený vlastní meditační režim. V průběhu těch osmi týdnů totiž dobře poznáte, zda vám vyhovuje raději si přivstat a praktikovat ráno, nebo po příchodu z práce či spíše ke konci dne.“
A jak postupovat, když se nám myšlenky během cvičení zatoulají? To a mnohem více se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 40.