Exotické Tunisko 1: Po stopách Angeliky a Gladiátora...

Ročně sem zavítá kolem 120 tisíc českých turistů. Většina z nich přijíždí za teplem, sluncem a písečnými plážemi a možná ani netuší, že Tunisko nabízí mnohem víc. Jde o zemi, která byla hojně vyhledávaná filmaři. A tak se tu můžete vydat po stopách půvabné Angeliky, zavítat do kolosea, kde se točily nejen scény z této romantické série, ale kde také stál idol žen Russell Crowe (55)ve filmu Gladiátor.
Tunisku se říká také křižovatka civilizací. Leží 148 km jižně od Sicílie, u pobřeží Středozemního moře. Rozlohou je jen o něco málo větší, než Česko a Slovensko dohromady, ale celou třetinu jeho území zabírá poušť, Sahara. Mluví se o něm jako o nejnižším státu Afriky – hory, které začínají v Maroku a pokračují přes Alžír, právě na jeho území končí.
Točila se tu Angelika
Není asi nikdo, kdo by neznal filmy o Angelice. První díl, Angelika, markýza andělů, letos slaví neuvěřitelných 55 let. Sláva, která pětidílná série přinesla, byla nečekaná a je jasné, že velkou zásluhu na ní mají hlavní představitelé. Půvabná Michèle Mercierová (80) sice tvrdila, že jí role, která ji proslavila, zničila život. Prý jí znemožnila získat jiné role a muži, kteří o ni stáli, chtěli svést spíš Angeliku než ji. Za úspěchem filmu ovšem stejnou měrou stál představitel hraběte de Peyraca s jizvou na tváři Robert Hossein (91), po kterém ženy na celém světě šílely. Angelika se točila na řadě míst, ale Tunisko u ní hraje významnou roli. Hlavně v případě dílů Nezkrotná Angelika a Angelika a sultán.
Tržiště v Sidu Bou Said (01 tržistě)
Pro milovníky romantické série je přímo rájem zdejší modrobílé městečko Sidu Bou Said, které pochází ze 13. století a je předměstím hlavního města, Tunisu. Říká se mu také perla pobřeží, mnozí jsou přesvědčeni, že je nejkrásnější v celém Tunisku. Stále, i když je to řada let, kdy tu Michèle Mercierová točila, na vás dýchne atmosféra Angeliky. Procházíte úzkými starobylými uličkami, které lemují krámky s místními výrobky. V jednu chvíli vám místo přijde povědomé – jak by ne, točila se tu scéna s otroky na tržišti.
Peyracovy dveře (02 dveře + 02 schody)
Stoupáte dál do kopce a průvodce vás zastaví. „Vidíte ty dveře? Z nich vycházela Angelika! A právě na ně bušil de Peyrac, když se dobýval do paláce,“ říká. Jen pár metrů od brány jsou prudké kamenné schody, které vedou k moři. „Tady táhli Angeliku, když ji unesli. Těch schodů je celkem tři sta osmdesát,“ dodává. Scény z filmu ožívají.
Palác sultána (03)
Popojdete jen o kousek dál a stojíte u první vyhlídky. Na místě, kde srdce milovníků Angeliky zaplesá. Je z něj totiž výhled na palác sultána! Právě tady se točily scény z dílu Angelika a sultán. Nápadná bílá stavba s kopulí září v přilehlé zeleni. „Dnes jedna část slouží jako muzeum pro hudební archiv a nástroje,“ prozrazuje průvodce. Pokud sem přijedete v sezoně, může být oříšek jej vyfotit. Turistů je tu spousta, navíc vás zde nenechají na pokoji místní obchodníci. Jeden vám nutí květinu za ucho, kterou chce následně zaplatit, další na vás chce malovat henou. Pozor na to – nikdy nevíte, co ve skleničce mají a citlivým lidem může nevinná »omalovánka“«způsobit alergickou reakci.
Více o Tunisku čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.