Naturopatie - Jaké bylinky vám uleví? 2. část
Alternativní medicína v různých podobách si získává čím dál více příznivců. Neslibuje zázraky na počkání, ale pokud se člověk aktivně zapojí do řešení svých zdravotních potíží, výsledky bývají velmi dobré. Jedním, u nás zatím málo známým, směrem čistě přírodní léčby je naturopatie, která věří, že tělo i mysl se dají uzdravit i jinak než hromadou léků a chemie.
Něco na vás leze? I to zvládne!
Jedním z nejčastějších neduhů, který nás teď trápí, je rýma a problémy s ní spojené. Jde o obvyklý projev nachlazení, který mají na svědomí viry. Terapeuti přírodní medicíny věří, že jednou z příčin můžou být i dietní faktory, a proto léčbu řeší především úpravou stravy a přírodními a bylinnými prostředky. „Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, jako jsou například vývary,“ doporučuje Michaela Carter. Jídla je podle ní vhodné doplnit či ochutit přírodními antibiotiky v podobně česneku, cibule či zázvoru. Blahodárně působí také koření, např. skořice, chilli, tymián, hřebíček nebo šalvěj, z potravin pak citronová šťáva a med. Důležité je myslet na dostatečný pitný režim, který zajistí, že hlen nezhoustne a nezpůsobí bolest hlavy. Ideální jsou bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, naopak nežádoucí jsou kofeinové nápoje a alkohol. Hodně také pomůže zvlhčovat vzduch a vhodné jsou inhalace mořské vody či vincentky, případně s pár kapkami éterického oleje (tea tree, eukalyptový, hřebíčkový, rozmarýnový či oreganový). Inhalaci se striktně vyhněte u malých dětí, kde hrozí popálení a podráždění aromatickými silicemi.
Bylinky, které uleví
„Jako bylinu první volby doporučuji echinaceu purpureu (třapatka nachová), která bojuje proti širokému spektru virů a bakterií. Hodí se tudíž i na pokročilejší stadia rýmy, kdy je už vysmrkávaný hlen zbarven a není úplně čirý. Tato rostlinka v sobě skrývá obrovskou sílu: působí protizánětlivě, hojivě, antibakteriálně, antivirově a lymfaticky,“ vysvětluje terapeutka. Echinacea navíc podporuje pocení a tím posiluje imunitu, stejně jako další zahřívací byliny (např. kurkuma, zázvor, skořice nebo badyán). Při prvních příznacích nachlazení se k echinacee výborně hodí světlík lékařský, při pokročilé a už zatuhlé rýmě sáhněte po celíku zlatobýlu a květu černého bezu. Pokud se přidá i teplota, nemusíte hned polykat paralen, podobnou službu udělá i silný lipový čaj. Proti nachlazení účinně bojují i běžně dostupná koření, třeba tymián, rozmarýn či oregano. Lze je použít v kuchyni přímo do jídel, nebo si z nich připravit čaj či silnější odvar. „Ve své praxi pracuji zejména s extrakty účinných látek těchto a mnoha dalších rostlin a jejich kombinacemi. Když je připravím skutečně na míru, dokážou nemocnému ulevit velmi rychle,“ popisuje svůj léčebný postup Michaela Carter. V některých případech, zvlášť pokud nejde o nachlazení, ale o chřipku, je dobré onemocnění nepodceňovat. „Pokud poctivě ležíte, léčíte se dostupnými prostředky, ale ani po několika dnech se příznaky nezlepšují, určitě vyhledejte lékaře. Komplikace u neléčené chřipky mohou být velmi vážné.“
Jak porazit rýmu a kašel za 24 hodin? Podrobný návod najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 3!