Naturopatie aneb Přírodní medicína: Zbaví vás nachlazení! 1. část

Alternativní medicína v různých podobách si získává čím dál více příznivců. Neslibuje zázraky na počkání, ale pokud se člověk aktivně zapojí do řešení svých zdravotních potíží, výsledky bývají velmi dobré. Jedním, u nás zatím málo známým, směrem čistě přírodní léčby je naturopatie, která věří, že tělo i mysl se dají uzdravit i jinak než hromadou léků a chemie.
O co jde
Klinická naturopatie se řadí k celostní přírodní medicíně a propojuje základy západní léčby s přírodním léčitelstvím a naukou o bylinách a přebírá také některé postupy z řady východních a alternativních metod. Její základní filozofií je, že lidské tělo má samoléčebnou a uzdravující schopnost, a že kvalitu zdraví lze ve velké míře ovlivnit složením jídelníčku a různými bylinnými a přírodními nutričními doplňky. K prevenci a léčbě chorob využívá holistický přístup – dívá se na člověka jako na celek (neřeší jen symptomy a zohledňuje veškeré fyzické problémy i psychický stav). „Mysl a tělo není možné oddělit. Nemoc přichází v okamžiku, kdy nastane v životě člověka nerovnováha. Například v případě chřipky a nachlazení to znamená, že naše imunita selhala při setkání s virem. Důvodů, proč se tomu tak stalo, může být celá řada. Jsme přepracovaní, dlouhodobě vystavení stresu, málo spíme, nevhodně se stravujeme,“ vysvětluje Michaela Carter, jedna z mála českých naturopatek.
S čím si poradí
Naturopatie dokáže výrazně pomoci zejména v případě chronických onemocnění, jako jsou únavový syndrom, autoimunitní onemocnění, vysoký krevní tlak, syndrom dráždivého tračníku, astma, alergie, ekzémy, menstruační obtíže a další. „Opravdu účinná je i v případě akutních onemocnění, například při chřipce a nachlazení, zánětu močového měchýře nebo akutních zažívacích obtížích. Pomocí naturopatie dokážeme také velmi dobře modulovat imunitu a věnovat se prevenci onemocnění,“ uvádí Michaela Carter a dodává, že naturopatie rovněž velmi vhodně doplňuje také klasickou alopatickou medicínu.
Na co se připravit
Rozhodnete-li se pro naturopatii, nečekejte, že vše vyřeší bylinky. Aby byla léčba co nejefektivnější, je často nutné přehodnotit i životosprávu. „První setkání s klientem trvá přibližně dvě hodiny a začíná rozhovorem nad podrobným dotazníkem, který klient vyplní před setkáním. Cílem í je analýza aktuálního zdravotního stavu a zjištění jeho možných příčin. Následuje doporučení úpravy jídelníčku, doplnění chybějících živin, případně fytoterapie. Důležitou součástí konzultace jsou i doporučení pro změnu životního styl, případně psychoterapie. Navazující setkání jsou kratší a slouží pro revizi nastaveného postupu a reflexi aktuálního zdravotního stavu klienta,“ popisuje terapeutka.
Kdy očekávat výsledky
„Klient může často pocítit pozitivní efekt již v průběhu prvních dnů od zahájení spolupráce, jindy je třeba vytrvat několik týdnů až měsíců,“ udává Michaela. Co se týče četnosti návštěv a délky léčby, jde o individuální záležitost. „Na začátku klienti obvykle docházejí jednou za týden až dva týdny, později každé čtyři až šest týdnů. Nejčastěji končí s terapií po šesti až dvanácti měsících, v okamžiku, kdy dosáhli svého cíle a cítí se dobře.“
Jaké bylinky uleví? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.