Na běžkách republikou: Orlická hřebenovka

Chcete si užít zimních radovánek, ale sjezdovky vás až tolik neberou? Co takhle vyzkoušet běžkování? Skloubíte tak sportovní aktivitu s poznáváním nových míst a pokocháte se krásnými panoramaty. Přinášíme tipy nejen na zajímavé trasy napříč republikou, ale také na místa, která můžete po sportovním výkonu navštívit. Tak navoskujte lyže a vzhůru do stopy!
Orlické hory rozhodně mají sportovcům co nabídnout. Nachází se tu přes 50 km pravidelně upravovaných běžkařských tratí, přičemž nejoblíbenější je Orlická hřebenovka. Jak sám název napovídá, vede po horských vrcholcích, a tak je o nádherné výhledy zcela jistě postaráno. Trasa měří 17 kilometrů a je středně náročná, začínající lyžaři ji zvládnou zdolat za půlden. Začíná se na Studeném vrchu, kam vás z Deštného v Orlických horách vyveze lanovka. Odtud se vydáte po modré značce směrem na Luisino údolí a po úbočí vrcholu Maruša. Poté vás čeká mírný tříkilometrový sjezd k Masarykově chatě, kde si můžete dát něco dobrého na zub. Následně sjedete k Šerlišskému mlýnu, odkud se vydáte do kopce na Kamenný vrch. Na křižovatce u Sedloňovského černého kříže odbočíte na zelenou trasu, které se říká bunkrovka, protože vede kolem malých vojenských pevností. Odtud už je to zpět do Deštného jen 3 km.
Když vás bolí nohy: Do Rychnova nad Kněžnou se z Deštného dostanete za slabou půlhodinku. Po předchozí telefonické domluvě tu můžete navštívit například muzeum hraček, které se pyšní například i 120 cm vysokou porcelánovou panenkou z konce 19. století. Vstupné stojí 70 korun.
Více tipů, kam na běžky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.