LEXIKON ZDRAVÍ - Respirační choroby - Zánět průdušek
Jinak také bronchitida je zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Obvyklé jsou dvě formy bronchitidy:
Akutní – Rozvíjí se náhle, např. po nachlazení a projevuje se vlhkým či suchým dráždivým kašlem. Akutní forma se nejčastěji vyskytuje na jaře a na podzim a obvykle trvá 7-10 dnů, pokud není doléčena může snadno přejít v chronickou formu, kdy kašel trvá déle než 3 měsíce v roce.
Chronická – Vzniká chronickým drážděním dýchacích cest prachem, znečištěným ovzduším, nebo u kuřáků. Kašel je také dráždivý, hrozí trvalé poškození plic a průdušek.
Příčiny: Přemnožení virů či bakterií v důsledku vnějších vlivů. To má za následek hromadění hlenu a sekretu v dýchacích cestách, což nutí ke kašli.
Projevy: Vytrvalý až dusivý kašel, vykašlávání hustého hlenu, bolesti na hrudi, dušnost, dýchací potíže, bolesti v zádech nebo svalech a zvýšená teplota do 39 °C, někdy rýma a bolest v krku. Pokud horečka a kašel trvá déle než 5 dní, ukazuje to spíše na zápal plic.
Chronická bronchitida se vyskytuje u kuřáků a u lidí pohybujících se v zakouřeném a prašném prostředí, projevuje se zejména kašlem a občasnou bolestí na hrudi.
Rizikové skupiny: děti v kolektivech, kuřáci, osoby pracující v prašném prostředí, lidé s chronickým onemocněním srdce a plic, jedinci s oslabenou imunitou, alergici, lidé žijící v oblastech, kde je znečištěný vzduch, nebo v okolí staveb
U chronické bronchitidy je vyšší riziko průniku další infekce do dýchacích cest, které jsou v důsledku kašle a stále přítomnosti bakterií či virů oslabeny.
Prevence: Zdravá životospráva, pokud jde o stravu, pitný režim a pravidelný pohyb. Vyhnout se kouření a dlouhodobému pobytu v prostředí se zvýšenou koncentrací prachu
Léčba: V případě akutní bronchitidy je nutný klid na lůžku, podávání léků na snížení horečky a usnadňující vykašlávání. Na noc se podávají léky, které kašel tiší. U bakteriálních zánětů se podávají antibiotika.
U těžkých forem se někdy provádí terapie kortikoidy nebo kyslíkem.
V případě chronických bronchitid se obvykle podávají bronchodilatační léky, které roztahují dýchací trubici a usnadňují vykašlávání.
Více o respiračních chorobách, včetně bylinek, babských rad a názorů odborníka najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 48.