Jeskyně: Za krápníky do podzemí - 1. část

Komu by se za tropických letních dnů chtělo jezdit na výlety, namítneme možná. Ale co kdybychom vás vzali někam, kde je možné se příjemně zchladit? V České republice se nachází přes 2000 jeskyní, kde se po celý rok drží konstantní teplota. A během letní dovolené tak může být jejich návštěva příjemným zpestřením.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Najdete je na severním okraji obce Bozkov nedaleko od Železného Brodu či Semil. Jeskyně lákají na svou krásnou výzdobu i vůbec největší podzemní jezero v Čechách. První prostory tu byly objeveny v roce 1947 po odstřelu vápence v nedalekém lomu. Turistům se pak jeskyně otevřely o 11 let později. Krápníky lemují labyrint chodeb po celé jeho délce. Některé z nich mají svá vlastní jména – to podle toho, co svým tvarem připomínají. Zahlédnout tu tak můžete Anděla, Panenku, Přilbu nebo Betlém. V rámci prohlídkové trasy objevíte celkem 350 metrů podzemních prostor. Prohlídka trvá 45 minut. Teplota uvnitř se pohybuje od 7 do 9 stupňů Celsia, takže teplejší oblečení skutečně budete potřebovat.
Otevírací doba a vstupné: V letních měsících se doporučuje telefonická rezervace předem. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin, od září pak vždy od 8 do 16 hodin. Plnocenné vstupné stojí 120 Kč, dětské 70 Kč.
Kam v okolí?
Zhruba 20 kilometrů od Bozkova leží obec Malá Skála. Prohlédnout si tu můžete skalní hrad Vranov (někdy též nazývaný Pantheon) nebo Boučkův statek, který je jedinečnou ukázkou lidového stavitelství. V objektu se nachází historická expozice a restaurace. A pokud vám i po procházce podzemím bude horko, lze se svlažit v řece Jizeře.
Chýnovská jeskyně
Nachází se na samém konci obec Chýnov nedaleko jihočeského Tábora a byla vůbec první turisticky přístupnou jeskyní na našem území. Zajímavá je zejména pro svou barevnou výzdobu chodeb a také pro pozoruhodné kruhové útvary na stěnách. Ty připomínají obří oči, proto se také nejznámějšímu z nich říká Purkyňovo oko. Zatím je prozkoumáno 1200 metrů podzemních chodeb. V rámci prohlídkové trasy ale projdete jen zhruba 200metrový úsek. Prohlídka trvá 40 minut, teplota se tu pohybuje od 5 do 9 stupňů Celsia. Pokud do jeskyně zavítáte ve čtvrtek 30. srpna, nenechte si ujít koncert houslového virtuóza Jaroslava Svěceného. Vystoupí hned dvakrát – v 19 hodin a ve 20.30. Více informací najdete na internetových stránkách.
Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, od září jen do 15.30. Vstupné pro dospělého stojí rovnou stokorunu, dětské je o 40 Kč levnější.
Kam v okolí?
V Táboře se rozhodně nudit nebudete. Za vidění stojí historické centrum města. Pokud vás ale honí mlsná, zavítejte na návštěvu Muzea čokolády a marcipánu. Vyrobit si tu můžete i vlastní tabulku, dozvíte se také zajímavosti o historii čokolády. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin, vstupné za 180 Kč pro dospělého, za 120 pro dítě.
O dalších jeskyních čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 33.