Církevní památky oslní i ateisty II.: Navštivte Žďár nad Sázavou!

Kostely, kláštery a poutní místa jsou odpradávna cílem všech věřících. V naší republice se církevních památek dochoval nespočet a ty nejkrásnější z nich pochopitelně nechybí ani na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ve třetím díle našeho putování vás proto vezmeme na dvě velkolepá místa, kde se tají dech i těm, kteří v Boha nevěří: do Kutné hory a Žďáru nad Sázavou.
Na seznamu od roku 1994
V samém srdci Českomoravské vysočiny se rozprostírá původně tržní osada, dnes město s jednadvaceti tisíci obyvateli. Na Zelené hoře, která leží až na samém okraji Žďáru, najdete překrásný poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který patří k nejoriginálnějším stavbám takzvané barokní gotiky. Kromě toho Žďár každoročně hostí sérii hudebních koncertů Concertus Moraviae a České sny a nabízí spoustu možností k aktivnímu trávení volného času.
Špetka historie:
První zmínky o osadě u řeky Sázavy pocházejí už z 12. století. Ve 14. století tu vznikl cisterciácký klášter, který byl ovšem za husiných válek vypálen. V 17. století byl Žďár povýšen na město a na místě původního kláštera vznikl zámek a ve století zanedlouho tu za výrazného přispění architekta Jana Blažeje Santiniho vyrostl i komplex kláštera na Zelené hoře, který dnes patří mezi nejvýznamnější církevní stavby v České republice.
Co je tu k vidění?
Zámek s muzeem nové generace
V zámku se nyní nachází Muzeum nové generace, jehož návštěvu doporučujeme uskutečnit ještě před návštěvou areálu na Zelené hoře. Expozice vás totiž hravou formou seznámí s celou žďárskou historií. Projdete se tajemnou dobou baroka, seznámíte se s architektem Santinim a nakonec proniknete i do tajemství symboliky poutního kostela. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou. Vstupné stojí 150 korun.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého
Překrásný areál ve tvaru hvězdice vznikal od roku 1719 díky zvláštnímu souznění architekta Jana Blažeje Santiniho s cisterciáckým opatem Václavem Vejmluvou, který stavbu zadal. Celému architektonickému skvostu dominuje symbolika čísla pět. Místo je tak opředeno tajemstvím. Během prohlídky se podíváte do všech koutů areálu a dozvíte se i zajímavosti ze života mnichů. Od dubna je otevřeno v sobotu a neděli mezi 9. a 17. hodinou, od května pak ve stejnou dobu každý den. Vstupné stojí 110 korun.
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou
Vodní mlýn v nedalekých Hamrech nad Sázavou prý fungoval už v 15. století. Dnes se v budově nachází expozice, která odkazuje na bohatou historii železářství na Žďársku. Během vaší prohlídky se mlýn dokonce dá do pochodu! Otevřeno je od května každá den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 50 korun.
Kdo byl Santini?
Jan Blažej Santini-Aichel byl českých architekt italského původu, který žil v letech 1677 až 1723. Proslavil se svým jedinečným architektonickým stylem nazvaným barokní gotika. Kromě dvou zmíněných památek patří k jeho nejznámějším dílům zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, kostel Jména Panny Marie ve Křtinách nebo Kolovratský palác v Praze.
Celý článek o církevních památkách Unesco čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.