Hubnutí s Andrém 4. díl: Ať je pro vás pohyb zábavou!

Začít se změnou životního stylu, s pohybem a se cvičením, není nikdy pozdě, ale stejně důležité je i vytrvat. Pokud tedy chceme, aby naše snaha být fit byla dlouhodobě efektivní a hlavně udržitelná, je potřeba si trénink správně poskládat. Už víme, jak se stravovat a známe základní protahovací a posilovací cviky. Kondiční trenér André Reinders (36) v závěrečném díle našeho seriálu poradí, jak trénink správně poskládat a hlavně, jak vydržet. A přidává i pár posilovacích cviků!
Tělo připravte pozvolna
André doporučuje opatrný a pozvolný začátek, který připraví tělo na intenzivnější sportovní aktivitu. Často se totiž stává, že člověk, který se rozhodl pustit do nějaké přeměny své postavy, začne se cvičením příliš intenzivně. Logicky se pak velmi rychle přetrénuje. Následkem toho se pak cítí špatně, v noci se probouzí, mívá také návaly hladu a trápit ho může i horečka. V horším případě se může zranit, což pak obvykle znamená konec veškerých snah o změnu životního stylu. V tomto ohledu by vám měl pomoci trenér, který je tu právě z toho důvodu, aby cvičení ulehčil a naplánoval podle vašich individuálních možností a potřeb.
Zpočátku stačí dvakrát týdně
Kolikrát týdně si jít zatrénovat? Podle zkušeností Andrého je to velmi individuální a záleží na mnoha faktorech, jako jsou věk, pohlaví, naše sportovní historie, pracovní vytížení atd. Pokud ovšem veškerá vaše sportovní aktivita během posledních několika let znamenala maximálně dobíhání tramvaje, tak bude zpočátku bohatě stačit dvakrát týdne volnější hodinový trénink a k tomu je dobré přidat i ranní patnáctiminutové protažení (viz například cviky z úvodního dílu našeho seriálu, který vyšel 16. ledna). Takhle můžete vydržet měsíc, dva a až poté postupně přidávat nejen na frekvenci tréninků, ale i na jejich intenzitě.
Soustředění? Maximálně hodina
Kondiční trenér André upozorňuje na fakt, že drtivá většina z nás udrží plnou pozornost a soustředění na novou koordinačně náročnější aktivitu maximálně hodinu, což je i prokázáno. Trénink jako takový tedy nemusí trvat déle než hodinu, a to včetně úvodního rozcvičení. Delší aktivita už přespříliš vyčerpává organismus a nejspíš by vás už přestala i bavit. A pokud vás sportovní aktivity (a nejedná se jen o cvičení, ale třeba i běh, plavání apod.) nebudou bavit, dlouho s nimi nevydržíte.
Jak se po cvičení protáhnout a jak u něj vydržet čtěte v tištěném Aha! pro ženy a na našem webu.