LEXIKON ZDRAVÍ: Když vás bolí hrudní páteř...

Skládá se ze dvanácti obratlů. Typické je pro ni zakřivení vzad neboli kyfóza. Jde o nejméně pohyblivou a zároveň nejstabilnější část páteře. Blokády a bolesti se nevyskytují tak často, ale jsou velmi nepříjemné. Bolesti hrudní páteře totiž často souvisejí s problémy vnitřních orgánů, jako jsou srdce, plíce, žaludek a dvanácterník, nebo játra a žlučník.
PŘÍČINY
1. Funkční kloubní blokáda
Vzniká při dlouhodobém přetěžování či nevhodném zatěžování páteře, např. při sportu, špatné poloze při práci nebo spánku, při dlouhodobém stresu. Člověka nic zpočátku nebolí, protože si tělo najde způsob, jak problém po určitou dobu kompenzovat. Pak ale působí vážné problémy. Okolo postižených obratlů jsou svaly, které jsou neustále v napětí, a proto bolestivé a tuhé na pohmat. Pohyb této části zad se výrazně omezuje. Bolest je patrná při pohybu – rotaci či napřimování páteře.
2. Náhlý nepředpokládaný pohyb
Často se jedná o úrazy, uklouznutí, špatné šlápnutí atd., kdy si člověk hne se zády, jejichž svaly nejsou připraveny na daný pohyb. Projeví se to náhlou a prudkou bolestí, která se projeví většinou jen na jedné straně páteře a může vystřelovat do ramen nebo hrudníku.
3. Přenesená bolest z vnitřních orgánů
Bolesti hrudní páteře nebo žeber mohou signalizovat i potíže s vnitřními orgány. Například bolest na hrudi může signalizovat poruchu obratle nebo žebra, ale i srdeční infarkt, nebo zánět pohrudnice. Vždy je proto nutné zjistit pravou příčinu bolestí a následně zahájit optimální léčbu.
PROJEVY
1. Špatné držení těla
2. Bolest svalů mezi lopatkami
3. Bolesti v oblasti hrudníku a břicha
Při blokádě horní hrudní páteře se bolest spíše přesouvá přes podpaží do paže a šíje, v případě blokace dolní hrudní páteře bolest vystřeluje spíše do břicha.
4. Bolesti žeber
Blokace žeber vychází ze zablokované hrudní páteře, často se pojí i s dýchacími obtížemi – typické je povrchové mělké dýchání, neboť každý nádech i výdech je bolestivý.
PREVENCE
1. Posilování
Důležité je zejména posílit mezilopatkové svaly, které drží hrudní páteř, a to pravidelným cvičením.
2. Zdravý životní styl
Vyvážená, lehká strava a dostatek tekutin.
3. Vyvarování se stresu
LÉČBA
1. Léky proti bolesti
Pilulky nebo masti či masážní gely s obsahem anestetik používáme jako první pomoc při bolesti. Pokud přetrvává, je nutné vyhledat fyzioterapeuta. Ten navrhne vhodnou léčbu pomocí cvičení a manipulací, případně doporučí pomoc odborného lékaře.
2. Radiální rázová vlna
Rychlá a efektivní metoda, která rychle prokrví postižené svaly, tím zrychlí metabolismus svalů a odplaví nežádoucí kyseliny, které způsobují bolestivost a ztuhlost svalů.
Celá speciální příloha Lexikon zdraví, kde najdete mimo jiné i cviky pro bolavá záda, už teď v aktuálním vydání Aha! pro ženy! V prodeji jen za 8,90 Kč, a to vždy od úterý.