TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY: Objevte tuina masáže!

Jsou součástí tradiční čínské medicíny, záznamy o nich najdeme již ve 2000 let starém klasickém lékařském díle zvaném Vnitřní kánon Žlutého císaře. Tuina masáže tak patří mezi nejstarší léčebné metody používané v Číně, vyučovaly se na císařské lékařské akademii. „Tui“ znamená tlačit po linii a „na“ uchopit. Tuina tedy působí na lidský organismus pomocí různých masážních technik a manipulací, stlačování a hlazení.
V současnosti jsou tuina masáže studijním oborem na lékařských fakultách a v mnoha nemocnicích tradiční čínské medicíny existují masážní oddělení, kde se provádějí.
Výhodou je, že k nim není třeba žádných speciálních technologií. Stačí jen šikovné ruce terapeuta, kterými působí na určité části těla, tedy na akupunkturní body a dráhy, svalové struktury a klouby. Masáže lze aplikovat samostatně, nebo je kombinovat s dalšími metodami tradiční čínské medicíny, třeba s akupunkturou či fytoterapií. Tuina masáže se většinou provádějí přes oděv, nikoli přímo na kůži.
Kdy ano a kdy ne…
Podstatou čínské medicíny je podpořit v organismu to dobré a špatné zase vyloučit, podobně je tomu i v případě tuina masáží. Ještě před tím, než je masér začne provádět, je nutné stanovit přesnou diagnózu a znát pacientův zdravotní stav. Tyto techniky jsou totiž vhodné pouze pro některé oblasti potíží a na jiné zase nesmí být aplikovány (například u zlomenin, při krvácení, u nádorů či infekčních nemocí.
Masáže se dají rozdělit do několika oblastí. První jsou základní techniky, další je léčba postižení pohybového aparátu, svalů, šlach, vaziv a kostí, dále léčba onemocnění vnitřních orgánů včetně trávicího traktu, dýchací soustavy či kožních nemocí. Jako poslední se jedná o léčbu onemocnění u dětí, kdy se používají specifické techniky i speciální body. Léčení postiženého svalstva a vaziv vychází z anatomie lidského těla shodného s postupy západní medicíny. Větší rozdíl je u léčení chorob vnitřních, kdy západní medicína diagnostikuje nemoc a čínská postupuje podle syndromů. V praxi je vhodné kombinovat oba systémy.
Pomocí masáží tuina lze určité zdravotní potíže vyléčit zcela, například zácpu, bolestivou menstruaci, záněty prostaty, žlučníku či nespavost. Některé lze vyléčit pouze částečně či omezit přísun potřebných léků. To se týká třeba bolesti žaludku.
V rukách odborníka
Chystáte se na masáže tuina k odborníkovi? Terapie začíná přípravnou fází, například otevíráním bodů, poté pokračuje uvolněním svalstva a vaziv s použitím příslušných technik. Následuje samotný zákrok cílený na hlavní zdravotní potíž a na závěr přijde uvolňovací technika. Masér sám určí, v jakém pořadí bude na jednotlivé části těla působit, v jakém rozsahu a jakou silou. Jednotlivý léčebný program trvá podle individuálních dispozic klienta a jeho zdravotního problému. Celkový zákrok u ozdravných masáží má délku přibližně 45 až 60 minut. Při specializaci jen na krční či bederní páteř bývá kratší, okolo 30 minut. Jeden cyklus spočívá většinou v 7 až 10 zákrocích dle potřeby 1x denně, 1x za 2 dny až po 2x za týden. Všeobecně platí, že u oslabených a starších osob je terapie kratší a jemnější.