TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY: "Tuina masáže lze provádět preventivně, ale i za účelem léčby," říká odborník!

Na otázky ohledně tuina masáží odpovídá Václav Lukeš, lektor 1. školy tradiční čínské medicíny a vedoucí studijního programu tuiny v rámci školy AndaoInsitute.
Je tuina pouze léčebný prostředek nebo lze tuto masáž použít i jako prevenci?
„Tuina masáž lze provádět jak za účelem prevence, tak za účelem léčby. Vždy se vychází z potřeby klienta a dané situace. V rámci prevence bude zákrok plošnější a zaměřený na celkovou relaxaci a harmonizaci těla, psychiky a mysli. Nebude tedy specificky cílen.“
Jaké zdravotní problémy mají nejlepší léčebné výsledky pomocí této metody?
„Obecně by se dalo říci, že pokud je problém na funkční rovině těla, tak se dá více či méně pomocí masáží tyto problémy řešit. Pokud už došlo ke změnám na strukturách tkání pak je již těžké degenerativní procesy těla napravit. V těchto případech může masáž pomoci od bolestí či zpomalit proces degenerace. V některých případech není zcela jednoduché určit zda se jedná o funkční poruchu či už nějakou hlubší disbalanci. Je těžké zaměření léčebných masáží vymezit. Vždy záleží na konkrétním případě. Obecně bychom mohli říci, že masáže se osvědčují hlavně v oblasti problémů funkce pohybového aparátu (šlachy, svaly, klouby, kosti), z vnitřních poruch jsou účinné u gynekologických potíží (bolestivá menstruace, neplodnost, výtoky), u trávicích potíže (reflux jícnu, nechutenství, nadýmání, bolesti žaludku,.), vylučovacích obtíží, dušnosti, některých typů palpitací, nespavosti, bolesti hlavy, atd. Významnou roli masáže hrají též u psychických potíží.“
Je možné některou z technik v určitých situacích použít i doma bez odborníka?
„Je možné některé jednoduché techniky použít i doma. Většinou se jedná o nějaké stlačování akupresurních bodů. Vždy je však lepší když k technikám dostanete podrobné vysvětlení a korekci provedení dané techniky. Pokud techniku provádíme nesprávně, nebude mít technika účinek či může v případě nějaké velmi silné stimulace vyvolat nežádoucí efekt (např. zhoršení bolesti hlavy). Ve velké většině případů občasné zhoršení stavu po masáži odezní velmi rychle.“
Podle čeho poznáme, že jsme opravdu navštívili odborníka?
„To není tak jednoduché poznat. Obecně by bylo dobré se informovat na vzdělání dotyčného praktika. Existuje celá řada „rychlokurzů“ tuiny, kde se masér naučí nějaké postupy a ty pak opakuje dokola ve své praxi. Od takového maséra nemůžeme čekat více než nějaké preventivní působení. Pokud někdo chce provádět masáže tuina jako léčebnou metodu tak musí očekávat, že studium tuiny bude trvat 3-4 roky a musí dotyčný zvládnout řádně i teorii čínské medicíny a diagnostiku. Rozdíl mezi léčebnou masáží a preventivní masáží je ve dvou aspektech. První je zvládnutí teorie tčm a diagnostiky, a druhý je řádné zvládnutí prováděných technik a postupů. Některé techniky není snadné dostat tak říkajíc do ruky a trvá to i několik let. Dále jak můžeme poznat dobrého praktika je, že nám jeho přístup pomáhá a praktik je schopen zodpovědět naše otázky týkající se zdravotního stavu.“
Je vhodné docházet pouze na tuina masáže či je lepší tuto metodu kombinovat s dalšími metodami tradiční čínské medicíny?
„Opět otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Každý jsme jiný a každý potřebuje něco jiného. Pokud se jedná o prevenci a masáže nám vyhovují, pak stačí pouze masáže a nemusíme je kombinovat s dalšími metodami tčm. Pokud se jedná o léčbu, pak záleží na tom jaký problém řešíme. Někdy budou stačit jen masáže a někdy bude nutné léčbu doplnit o další metody jako akupunktura, bylinná léčba, moxování, baňkování, guasha, ale to vše záleží již na konkrétním případu. Obecně v čínské medicíně dbáme na prevenci a je důležité si uvědomit, že je potřeba se o své tělo, psychiku i mysl dobře starat. Proto všem doporučuji najít si nějaké vhodné cvičení pro udržení harmonie a pevného zdraví. V čínské medicíně se metodám pro udržení zdraví říká yangshengfa (metody pěstování života) do kterých patří i zdravotně kultivační cvičení čchi-kung (qigong).“