TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY: Akupunktura, to jsou jehličky, které léčí!

Akupunktura - léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Využívá při tom ovlivňování přesně stanovených bodů na lidském těle, které jsou sdruženy do určitých systémů drah. Slouží k prevenci, diagnostice i léčení chorob v souladu s celostním přístupem k člověku. Pomoci může třeba při alergiích, migrénách, bolestech zad či stresu. Forem a technik k ovlivňování akupunkturních bodů je několik, Aha! pro ženy vás s nimi dnes seznámí.
Akupunktura vznikla na území staré Číny a Tibetu, největšího rozkvětu zaznamenala v 7. století a do Evropy se dostala v 17. století. Její počátky byly více méně náhodné. Lidé si začali všímat, že tlakem na určitých místech se bolest zmírní a že i ze vzdálenějších míst na těle můžeme tuto bolest ovlivňovat. Nejdříve se k akupunktuře používaly ostré kameny, třísky či kosti s ostrou špičkou, pak následovaly jehly ze zlata a stříbra. Postupem času vznikla přesná pravidla, jak akupunkturu provádět. Jejich úkolem je dosažení rovnováhy všech funkcí těla.
Energie má volně proudit
Podobně jako jiné metody, i akupunktura se snaží o "zdravého člověka", jehož životní energie volně proudí. Pokud je tento přirozený tok narušen, objeví se nemoc. Terapie spočívá ve vpichování jehliček do akupunkturních bodů (jejich základní počet je 365), z nichž se pak „informace“ rozšiřují do blízkých i vzdálených orgánů, do centrální nervové soustavy a zpět. Podstatné je si uvědomit, že akupunkturní body dle tradiční čínské medicíny leží na jednotlivých drahách, tzv. meridiánech. Ty jsou spojeny s jednotlivými orgány a proudí jimi životní energie.
Akupunkturní body se dají od okolí rozlišit například vyšší citlivostí na tlak (při nemoci se většinou citlivost zvětšuje), ale i zvýšenou teplotou, nahromaděním hladkých svalových vláken či nervových zakončení ve své blízkosti. Při napíchnutí bodu se může dostavit pocit mravenčení, brnění, bolest a podobně.
Komu pomáhá a komu ne
Akupunktura může pomoci při léčbě alergií (senná rýma, ekzém…), při migrénách, neurologických potížích, bolestech pohybového aparátu, klimakterických potížích, ale osvědčila se i při řešení poruch spánku, k ovlivnění imunity, při úzkostech či stresu.
I tato terapie má ovšem určité kontraindikace, jmenujme akutní psychózu, opilost, přenosné nemoci, těžší formu diabetes, výraznou vyčerpanost, hemofilii a jiné krvácivé stavy.
Nejznámější techniky:
Jehlová akupunktura se provádí speciální jehlou, přičemž způsobů jejího zavedení je asi 300. I jehel existuje několik druhů, liší se délkou a tloušťkou. Zavádět se dají rychle či s rotací dovnitř a ven a rozdíl je i v hloubce vpichování.
Moxování využívá ke stimulaci účinků tepla, konkrétně doutnající pelyněk. Metoda se aplikuje buď přímo na kůži, nebo nepřímo. V tom případě je mezi kůží a moxou další „materiál“ - sůl (při vyčerpání, bolesti břicha, zvracení), zázvor (při revmatických onemocněních), česnek (na otoky, křeče, vředy) či jehla. Tento způsob akupunktury je vhodný k prevenci různých nemocí, ale třeba i v chladných obdobích kvůli prohřátí organismu.
Elektroterapie, tedy terapie pomocí elektrického proudu, se v praxi používá k diagnostice nemocí i k jejich léčbě. Lze ji využít pro dráždění akupunkturních bodů proudem bez porušení kůže nebo přes zavedenou jehlu.
Magnetoterapie je stimulace akupunkturních bodů pomocí magnetického pole. Pro tento způsob slouží buď permanentní magnety, nebo přístroj, který generuje magnetické pole. Je vhodná pro případy, kdy nelze použít jehlu.
Baňkování je mechanická stimulace aktivních bodů a jejich okolí. Baňky jsou teplé nebo studené. U teplých je aplikace krvavá (používá se u akné či hypertenze) a nekrvavá (u vyčerpání, při únavě, problémech s páteří, klouby atd.). Efekt spočívá v uvolnění kůže či zlepšení prokrvení pod baňkou a v jejím okolí. Nevhodná je u kožních onemocnění, při křečových žilách, ekzémech, při menzes a u těhotných žen v oblasti podbřišku.
Akupresura využívá stimulace tlakem na aktivní body. I tato metoda slouží při prevenci, diagnostice i léčbě. Nejsou k ní třeba žádné pomůcky, je neinvazivní, použitelná kdekoli a kdykoli. Nevýhodou je časová náročnost na provedení. Je důležité přesně najít potřebný bod, použít tlak, počkat na pocity z bodu a při ustálení změny tlak znovu pomalu uvolnit.