TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY: Poznejte nemoc z jazyka!

Tradiční čínská medicína řeší lidské tělo jako celek. Proto je součástí celkové diagnostiky nemocí mnoho dílčích metod. Jednou z nich je i diagnostika podle jazyka. Nepoužívá se samostatně k určení zdravotního stavu pacienta, nýbrž společně s dalšími vyšetřovacími metodami, jako je například puls. Jazyk ale může prozradit o našem zdravotním stavu mnohé nejen odborníkovi, měli bychom si ho pravidelně sledovat, a pokud zjistíme odchylky od normálu, je čas navštívit lékaře. Jak na to?
Jazyk je svalovina potažená slizniční membránou. Výstupky na povrchu jazyka jsou papily, kterých je několik druhů (lístkovité, nitkovité, houbovité, valovité, obkružující). Na kořeni jazyka jsou velké papily, které můžeme vidět pouze při maximálním vyplazení a jsou jeho normální anatomickou součástí. Mezi narozením a dospělostí se jazyk dvojnásobně zvětší do délky, šířky i tloušťky. Jazyk a jeho povrch se mění v závislosti na věku, životním stylu, nemocem, užívaným lékům atd. Barva těla jazyka téměř vždy odráží momentální stav člověka. Při hodnocení jazyka pozorujeme jeho vitalitu, povlak, tvar těla, vlhkost, pohyb a podjazykové žilky. Při pozorování povlaku jazyka se soustředíme na barvu, sílu a kvalitu. Pokud jazyk rozdělíme na určité zóny, každá tato zóna odpovídá určitým orgánům.
Jak vypadá normální jazyk?
Měl by mít živou a jasnou barvu již od kořene, barva těla by měla být bledě červená a krásně živá. Měl by být ohebný, nepříliš ochablý ani tuhý. Při vypláznutí by se neměl třást, neměl by být nateklý, ale ani tenký, bez prasklin a vřídků. Normální povlak jazyka je tenký a bílý, silnější konzistence u kořene. Vlhkost by měla být akorát, tzn. ani suchý, ani vlhký bez otisků zubů po stranách.
Co je důležité vědět?
Velmi důležité je osvětlení, kdy samozřejmě nejvhodnější je denní světlo. Jazyk se musí vypláznout co nejvíce bez velkého úsilí, protože při velkém úsilí jazyk zčervená a změní svůj tvar. Záleží i na době vypláznutí, které by nemělo trvat déle než 20 vteřin, pak opět jazyk začne červenat, převážně na jeho špičce. Také se musí dávat pozor na konzumaci potravin, které jazyk mohou obarvit, sladkosti s potravinářským barvivem, kořeněná jídla, kajenský pepř atd. Vzhled mohou měnit i léky, jako jsou antibiotika (po 2 – 3 dnech po jejich požití se povlak jazyka na malých oblastech může sloupnout, což je známkou toho, že zraňují žaludek), diuretika (odstraňují vodu z těla, na jazyku se tento stav objeví až po dlouhodobém užívání tím, že se jazyk začne loupat), léky na průdušky (po dlouhodobém užívání mohou způsobit zčervenání špičky jazyka), kortikosteroidy (jazyk zčervená a nateče), antirevmatika (jazyk se ztenčí a objeví se červené body) a cytostatika (může se vytvořit velice silný hnědý až černý suchý povlak).