Jak přežít cestování ve zdraví? V autě se hodí dostatek tekutin, v letadle žvýkačka!

Možná si právě odškrtáváte dny zbývající do odjezdu či odletu na letní dovolenou. I na samotnou cestu je však třeba se řádně připravit. Ať už se chystáte autem po republice či k našim sousedům nebo snad letadlem do vzdálenějších míst, všem z vás se budou hodit následující rady a doporučení. Na co tedy nezapomenout, abyste jízdu či let do vysněné destinace i pobyt v ní přežili ve zdraví?
Když jedete autem…
Pro některé výletníky je doprava vlastním vozem tou nejlepší volbou. Nese to však s sebou mnohá úskalí, obzvlášť pokud cestujete s dětmi. Na paměti tedy mějte několik základních pravidel:
* Během jízdy dělejte každé 2 až 3 hodiny aspoň 30minutovou přestávku. Pauzy jsou vhodné pro řidiče i pro děti.
* Přibalte s sebou do auta i CD s oblíbenou hudbou nebo pohádkami pro děti. Nezapomeňte na vlhčené ubrousky a papírové kapesníčky.
* Pijte každou půlhodinu, pravidelný přísun tekutin zabraňuje únavě a snižuje riziko úpalu či dehydratace. Mezi vhodné nápoje patří neperlivá voda, případně nealkoholické pivo, pro děti neslazený ovocný čaj.
* Nevhodné jsou při cestách bagety plné majonézy zakoupené na benzinkách, a smažené pokrmy. Naopak domácí obložená houska s kvalitní kuřecí šunkou, plátkem sýra a zeleninou je správnou volbou. Čokoládové tyčinky vyměňte za cereální, ke svačině nakrájejte ovoce.
* Trpíte na cestovní nevolnost? Dá se jí sice částečně předejít, například jízdou v noci, hleděním z okna ve směru jízdy nebo pravidelnými zastávkami. I tak se však může bez varování dostavit. Nejpozději hodinu před cestou si vezměte vhodné léky, například Kinedryl nebo Travel-Gum, po kterých se navíc dobře usíná.
Náš tip: Tyčinka bez umělých dochucovadel s příchutí meruňky a hrušky Chimpanzee Yippee, 34 Kč.

Když letíte letadlem…
Nejrychlejším způsobem, jak se dostat k moři, je cesta letadlem. Také během ní vás ale může leccos překvapit.
* Teplotní rozdíl mezi ČR a cílovou destinací může být i desetistupňový. Váš organismus patrně zažije šok, který budete lépe snášet, zvolíte-li vhodné oblečení. Oblečte si třeba látkové kalhoty či legíny s pohodlnou tunikou. Do příručního zavazadla přibalte i svetřík, klimatizace v letadle může být nepříjemná.
* Při letu se bude hodit antibakteriální gel na ruce a tělový krém na vysušenou pokožku.
* Otokům nohou lze částečně předcházet. Prevencí je dostatečná hydratace před letem i během něj. Vypít byste měli alespoň tři litry tekutin za den. Důležité je procvičování chodidel. Natáhněte si nohy pod sedadlo před vámi, zakružte kotníky, skrčte prsty a poté nohy opět ohněte v kolenou. Opakujte každých 20 minut. Během letu se projděte také v uličce. Na otoky a žilní trombózu pomáhají i přípravky s flavonoidy.
* Zalehlým uším předejdete intenzivním polykáním během vzletu a přistání, dobrá je žvýkačka či cucavý bonbon. Osvědčilo se i rozpustné kalcium.
Náš tip: ASCORUTIN 50, přípravek na otoky a cévní onemocnění s obsahem vitaminu C a flavonoidů, 50 tablet v balení, 52 Kč.
