Jak zatočit s chřipkou? Pět nejúčinnějších rad, abyste před Vánoci nestonali!
Období viróz, nachlazení a především nepříjemných a často velmi závažných chřipek je tady. Nečekejte, až na vás viry zaútočí, raději vsaďte na prevenci. Jak na to, abyste před vánočními svátky nestonali? A pokud už se tak stane, jak se s chorobou co nejlépe vypořádat? Máme pro vás pět účinných tipů!
1. Pozor na davy
Virům a bakteriím, které jsou všude kolem nás, se úplně vyhnout nejde. Pokud ale vypukne chřipková epidemie, doporučují odborníci vyhýbat se prostorám s větším výskytem lidí. Kinům, divadlům, koncertům a je-li to možné, omezit i cestování hromadnou dopravou. Pokud totiž nemocný kýchne, virus se dostane až do vzdálenosti 1,5 metru a na hladkých površích v MHD může vydržet i 48 hodin. Pozor si dávejte i v obchodech. Bakteriím a virům se totiž velmi dobře daří na madlech nákupních vozíků!
2. Posilujte imunitu
Nečekejte, až vás chřipka schvátí, posilujte organismus včas! Vhodnými doplňky stravy, otužováním či sportem. Dbát je třeba i na pravidelnou, vyváženou stravu – doporučuje se více ovoce, zeleniny, celozrnné pečivo, kvalitní ovocné šťávy, bylinné čaje. Nepřepínejte síly a pozor si dejte na přechody z teplého do studeného prostředí. „Ze skupiny vitaminů se dá preventivně i jako součást léčby užívat „céčko“, které přispívá k dobrému stavu imunitního systému, dále beta karoten, který se podílí na ochraně sliznice horních cest proti infekci, a vitamín E. Jde o antioxidant, stejně jako vitamin C a chrání organismus před vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí, které mohou oslabovat naši imunitu,“ radí PharmDr. Tomáš Arndt, odborný poradce Vivantis.cz a Prozdravi.cz.
Tip: Lichořešnicová tinktura, posiluje imunitu, navíc jde o výborné přírodní antibiotikum, pomáhá při potížích s dýchacími cestami, Topvet, 66 Kč.

Důležitý je i dostatečný spánek, tělo se totiž během něj regeneruje a nabírá sílu. Při jeho nedostatku se vyplavuje nadbytek hormonu kortizolu, kterému se říká stresový hormon. Pak jsme unavení, vystresovaní a stáváme se tak ideální obětí chřipkového viru. Přitom dospělému stačí spát pravidelně 6 až 8 hodin denně. „Pokud máme podezření na infekci, je lepší zůstat doma, důkladně si odpočinout, užívat kromě vitaminů i další přírodní látky, jako jsou beta glukany, bakteriální lyzáty, homeopatika, tzv. adaptogeny (například echinaceu či ženšen), snažit se vypotit a zvolit přiměřený jídelníček – silné vývary, džusy, vitaminové či zeleninové šťávy,“ doporučuje Tomáš Arndt.
4. Pomůže inhalace
Pokud na vás už „něco leze“, nezapomínejte inhalovat. Raději než horkou páru z hrnce ale volte inhalátor. „Horká pára pročistí horní dýchací dutiny a uleví ucpanému nosu. Hrozí však opaření. O mnoho účinnější je inhalační léčba, která působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou,“ vysvětluje MUDr. Katarína Šimovičová. Skvěle poslouží např. inhalátor Omron A3 Complete, který umožňuje aplikaci léků přímo do horních i dolních dýchacích cest.
Tip: Maxivita SeptAngin, pastilky s bylinnými výtažky, zklidňují podráždění krku a horních cest dýchacích, Vitar, 59,90 Kč.

Pokud váš organismus napadnou viry a zvýší se tělesná teplota, je třeba myslet na zvýšený příjem tekutin, které pomáhají vypořádat se s infekcí. Vhodné jsou kromě vody bylinné čaje, zkusit můžete také zeleninové šťávy. Co se nedoporučuje, tak to jsou alkohol, káva a sladké limonády. Naopak do pitného režimu se počítají vývary, které jsou při chřipce víc než vhodné.