Náhodný styk na večírku, nebo na rande po letech očima odborníka: "I chráněný styk je rizikový!"

Na to, jaké problémy může přinést nechráněný pohlavní styk, jsme se ptali MUDr. Davida Jilicha z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí a AIDS centra Nemocnice Na Bulovce.
Jaký sex je vlastně bezpečný?
„Rizikový je každý pohlavní styk, i ten chráněný. Ale dodržováním některých zásad lze riziko infekce podstatně snížit. Většina sexuálně aktivních jedinců si myslí, že používání kondomu při vaginální a anální souloži je dostačující ochranou, stejně tak jako být věrný jednomu partnerovi, Zkušenosti z reálného života ale ukazují, že ani jedno není stoprocentní ochranou.“
Co tedy hrozí a co doporučujete?
„Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, navíc hrozí jeho roztržení či sklouznutí. U vztahů zase rizikovou roli může hrát nevěra jednoho z partnerů. Testování proti pohlavním chorobám, především proti infekci HIV, která není snadno postřehnutelná, by tak měl v pravidelných intervalech absolvovat každý, kdo žije sexuálně aktivním životem.“
Možná se bude hodit…
1. Durex Invisible, nejtenčí prezervativ, tloušťka 45 μm, zvyšuje vzrušení a poskytuje vysokou ochranu, 359 Kč/10 ks.

2. Primeros xX Lubricant, extra lubrikované kondomy pro extrémní zážitky, 49, 90 Kč/ 3 ks.
Malý průzkum:
Jak jsme na tom se sexem?
- Podle průzkumu společnosti Durex popisuje svůj sexuální život jako dobrý 40 % Čechů a 38 % jako skvělý. Jen 1 % lidí uvádí, že ve skutečnosti žádný sexuální život nemají.
- 45 % Čechů udává, že by rádi zažili častěji sex, který bude něčím výjimečný.
- 22 % českých mužů a až 29 % českých žen přiznává, že myšlenka na použití kondomu je zbavuje chuti na sex. Pokud na prezervativ dojde, 74 % procent Čechů se shoduje, že by si následný sex užili více, pokud by byl prezervativ tenčí a 95 % by zkusilo nový druh prezervativu, pokud by zaručoval vyšší citlivost.
Hitem je sexting!
Nejen mezi mladými je stále populárnější sexting, elektronické sdílení textových zpráv, fotografií a videí se sexuálním obsahem. Studie společnosti McAfee odhalila, že až polovina dospělých lidí obdržela či odeslala intimní obsah prostřednictvím mobilního telefonu. „Je běžné, že eroticky laděné snímky sdílejí partneři navzájem mezi sebou. Sexting ovšem přestává být tabu a sexuální obsah lidé zveřejňují už i na sociálních sítích. Pro některé věkové skupiny, například nezletilé či starší generace, je sexting navíc méně riskantní formou než skutečný sex,” vysvětlil Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. Největší 95% podíl na sextingu mají prý textové zprávy, 38 % lidí posílá nahé selfie fotografie a 36 % lidí sdílí sexy obrázky, které nezachycují je samotné. A populárnější je překvapivě u žen, než u mužů!