V mrazivém počasí trpí nejenom naše pokožka: Jak překonat zimní „trable“?
Když nastane zima a teploty klesnou pod nulu, může se to neblaze projevit nejen na kvalitě naší kůže. Ta svědí a rudne, zkrátka do krásného a zdravého vzhledu má daleko. Potíže ale nastávají i s vlasy, které se mastí a lámou, a nehezky vypadají i naše nehty, které se mohu začít třepit. Jak si s tím poradit?
1. Vysušená kůže
V příliš chladném počasí se naše pokožka rychle vysušuje a ztrácí ochranné vlastnosti. Napíná se, rudne, vznikají v ní trhlinky. A vysoušení ještě umocňuje pobyt v přetopených místnostech. Proto je třeba o ni pečovat víc, než kdy jindy. Vhodné jsou mastnější krémy, anebo pleťová másla, naopak je lepší se vyhnout hydratační kosmetice. Zapomínat bychom neměli ani na výživné noční masky a krémy na ruce.
Tip!: Marulový olej Sefiros, 100 % přírodní, hydratuje a vyživuje, na vlasovou pokožku, tělo, obličej či na nehtovou kůžičku, Vivantis.cz, 349 Kč.

Když teplota klesne k nule, začne se nám „kouřit od pusy“. Pára, kterou vydechujeme, se usazuje na rtech a ty pak praskají a svědí. Pokud je olízneme, stav se ještě zhorší. Výsledkem jsou vysušená a popraskaná ústa, ale například i opary. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, je potřeba vytvářet bariéry před vlhkostí, tedy používat balzámy na rty. Ideálně hned ráno, když nanášíte denní krém, a pak ještě několikrát přes den.
3. Lámavé vlasy
Vlasy jsou obrázkem toho, jak se vaše tělo cítí vnitřně. A v zimě bývají vysušené a lámavé, nebo začnou vypadávat. Může za to zejména nedostatek kvalitních tuků. V takovém případě vašemu tělu chybí především nenasycené mastné omega kyseliny, které jsou obsažené například v rybím tuku či rakytníkovém oleji. Je proto vhodné tyto doplňky stravy zařadit do jídelníčku. Trpí i pokožka hlavy a mohou se objevit lupy. Proto volte čepici z příjemného a prodyšného materiálu a pamatujte, že by měla dobře sedět a hlavu by neměla svírat příliš pevně, jinak se kadeře začnou předčasně mastit.
Tip!: DERMATIN Orling, přípravek na bázi kobylího mléka a kolagenních peptidů, na vlasy, nehty a kůži, 796 Kč.

Pokud máte i přes teplé ponožky a rukavice stále studené nohy nebo ruce, je na čase začít problém řešit zevnitř. „Promrzání koncových částí těla zpravidla znamená oslabený oběhový systém, například vinou vyšší hladiny cholesterolu či toxických látek,“ říká Jiří Pantůček, fytoterapeut ze společnosti Topvet. „Pomoc mohou bylinky. Kupříkladu jinan dvoulaločný, který podporuje cirkulaci krve v těle, normální žilní tonus a elasticitu cév. Navíc chrání před oxidativním stresem a zbavuje tělo volných radikálů,“ doplňuje odborník.
5. Třepící se nehty
Nejen vlasy se v zimě lámou a trpí, to samé platí o nehtech. Proto i o ně je třeba pečovat. Používejte speciální krémy či oleje na ruce a nehty, noste rukavice. Večer u televize si čas od času udělejte domácí zábal – ruce a nehty potřete silnou vrstvou hutného krému, dejte je do igelitových sáčků a nechat 15 minut působit. Poté ruce neumývejte, stačí je utřít ubrouskem. Zvlášť v zimě je vhodné užívat doplňky stravy zaměřené na kůži, vlasy a nehty, které tělu dodají chybějící vitaminy a minerály.
OČIMA ODBORNÍKA: Za kvalitou vlasů jsou hormony!
Jana Černotová, lektorka Hormonální jógové terapie, www.hormonalni-diabetes-joga.cz

„Za kvalitou vlasů, nehtů i kůže stojí hormony, konkrétně snížení hladiny estrogenů. To můžete napravit díky Hormonální jógové terapii, která zharmonizuje vaše hormony, zvýší hladinu estrogenu a rozzáří vás vnitřní krásou tak, že si toho všimne i okolí. Cvičební sestava obsahuje cviky na krásu - Pět vln na krásu, které podporují kvalitu pokožky obličeje a vlasů od kořínků. Mohu také zmínit cvik zvaný Poletující vlasy, který poskytne skvělou masáž vlasovým kořínkům a prokrví vlasovou část pokožky hlavy. Zatočíte nejen s mastnými či suchými vlasy, lámavými či padajícími, ale i s depresí a emoční nestabilitou.“
Ještě více tipů na kosmetiku, díky které zatočíte se zimními problémy, najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč!