Kam se schovat, když je venku sychravo? Pobavte se v muzeu!

Pokud jste vášnivými cestovateli a rádi poznáváte různé kouty naší země, podzimní výkyvy počasí vás nejspíš netěší. Na vycházky do přírody se musíte vybavit pláštěnkou a zimními botami, většina hradů a zámků už pomalu končí svou sezonu, a mnoho možností, kde se před deštěm a chladem ukrýt, se tak nenabízí. Jednu výhodu to ale přece jenom má! Volný čas totiž můžete strávit v muzeích či galeriích. S Aha! pro ženy si přijdete na své, i pokud nejste příznivci klasického výtvarného umění. Nahlédněte tedy do sbírek několika nevšedních muzeí…
Loštice: Muzeum Olomouckých tvarůžků
Olomoucké tvarůžky jsou proslulé díky své typické vůni. Pokud je zbožňujete, vydejte se na střední Moravu, do obce Loštice. Tady se totiž tento měkký odtučněný sýr z kyselého tvarohu vyrábí již od 15. století a je jednou ze specialit, která naši zemi proslavila po celém světě.
■ V místě původní výroby této dobroty bylo muzeum otevřeno již v roce 1994. V roce 2014 se z kapacitních důvodů přestěhovalo do vlastní budovy, která umožnila rozšíření expozice.
■ V muzeu je celkem devět místností, kde se seznámíte nejen s dlouholetou historií tvarůžků, ale nahlédnete také do výroby. K vidění jsou tady například takzvané klapačky - staré formy, které se k výrobě této pochoutky používaly před více než sto lety.
■ Výstava je interaktivní. V jednotlivých místnostech si tak můžete pomocí QR kódu načíst informace o exponátech na svůj tablet nebo chytrý telefon. Součástí prohlídky je také filmová projekce.
■ Otevřeno je každý den od 9 do 17.30. Základní vstupné vás vyjde na 50 Kč.

Kam na výlet po okolí?
■ V listopadu je stále veřejnosti přístupný nedaleký hrad Bouzov (na obrázku). Jeho historie sahá do 13. století a během prohlídky lze kromě unikátní architektury, která zahrnuje i dva funkční padací mosty, obdivovat starodávný a na míru vyrobený nábytek. Od pondělí do pátku vás tady přivítají mezi 11. a 14. hodinou, o víkendech mezi 9. a 15. hodinou. Vstupné je 150 Kč.
■ Litovli se přezdívá hanácké Benátky. Kromě dochovaných městských hradeb zaujme i zdejší náměstí. Tomu vévodí budova radnice s téměř 80 metrů vysokou věží, odkud je pěkný výhled na město. Za návštěvu stojí rovněž litovelský pivovar. Exkurzi si domluvte telefonicky.
Jindřichův Hradec: Muzeum Jindřichohradecka
Máme báječný tip pro švadlenky! V budově Muzea Jindřichohradecka na Balbínově náměstí v Jindřichově Hradci zaujme, kromě jiných, i stálá výstava šicích strojů nazvaná Jihočeská LADA.
■ Expozice představuje kompletní výrobu šicích strojů v továrně v Soběslavi, tedy v pozdějším známém jihočeském LADA. Svoji pobočku měl právě i v Hradci.
■ Šicí stroje pro domácnost i řemeslníky doplňují i ukázky dobových oděvů. -V muzeu zaujmou například i sbírka gotického sochařství či výstava malovaných ostrostřeleckých terčů. Nacházejí se tu také Krýzovy jesličky, které jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě. Otevřeno je denně kromě pondělí od 8.30 do 17 hodin. Vstupné vás vyjde na 60 korun.
■ Pokud budete mít čas a chuť, navštivte i soukromou expozici historických šicích strojů, jejíž majitel Radim Pátek vás jí provede po předchozí domluvě. Kontakt najdete na internetových stránkách.

Kam na výlet po okolí?
■ Co třeba do nedaleké Třeboně? Lázeňskému městu dominuje renesanční zámek ze 14. století. Zdobné interiéry, komplex hospodářských budov i schwarzenberská hrobka rozhodně stojí za vidění. Zámek je v zimě přístupný po předchozí telefonické domluvě. Vstupné 100 korun.
■ Historické jádro Jindřichova Hradce je městskou památkovou rezervací. Pěkný pohled se nabízí také na rybník Vajgar. Monumentální soubor budov zdejšího hradu a zámku je třetím největším památkovým komplexem v ČR. Přes zimu je zavřený, ale o víkendu 10. a 11. prosince se tu budou konat adventní dny. Tak se přijďte podívat.