PO STOPÁCH SERIÁLU OHNIVÝ KUŘE: Natáčelo se převážně v Benátkách, i výlety po okolí vás ale nadchnou!

Město Benátky nad Jizerou vzniklo ve 13. století, ve století 16. zde pak pobýval a bádal slavný astronom Tycho Brahe a později i Johannes Kepler. K Benátkám nad Jizerou se váže pověst o zvonku, který byl převezen do Prahy, ale po překrásném městě se mu tak stýskalo, že ulétl zpět.
■ Kostel sv. Máří Magdaleny byl postaven na sklonku 16. století. Po roce 1664, kdy město zasáhl požár, byl zásadně přebudován do současné barokní podoby. K nejcennějším předmětům, které kostel ukrývá, patří oltář patronky kostela, jehož autorství je připisováno Petru Brandlovi.
■ Nedaleko centra se rozprostírá přírodní památka Slepeč. Procházku v dubovohabrovém lese s množstvím kaňonů by si neměl nechat ujít žádný turista. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete tady i vzácné druhy živočichů, například roháče obecného.
■ Průčelí benáteckého zámku zdobí sgrafita s loveckými a mytologickými výjevy. Kromě Tycha Brahe zde bydlel také Bedřich Smetana, který působil jako učitel hudby v rodině majitelů zámku Thunů.
■ V zámku v současnosti sídlí muzeum. Nejzajímavější je interaktivní expozice představující keltskou civilizaci, kde si můžete obléknout keltský oděv nebo si potěžkat kopí. V muzeu se rovněž seznámíte s osobou astronoma Tycha Brahe. V říjnu je otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné je 50 korun.
■ V přízemí se nachází muzeum hraček, které opatruje sbírku předmětů z celého světa. Prohlédnout si tu můžete autíčka, vláčky, dětské šicí strojky i panenky. Otevírací dobu tady mají od úterý do neděle od 9 do 16.30 hodin. Nesnížené vstupné vás přijde na stokorunu.
Kam na výlet po okolí?
Mladá Boleslav
Rozprostírá se na levém toku řeky Jizery a pyšní se dlouholetou historií. Město založil kníže Boleslav II. už v 10. století. Mladá Boleslav je známá především díky automobilce Škoda, která zde vznikla na přelomu 19. a 20. století.
■ Staroměstské náměstí má trojúhelníkový tvar a směrem k radnici se rozšiřuje. Domy jsou z velké části renesanční s dochovaným podloubím a dominuje jim budova radnice s průčelím vyzdobeným sgrafity. Z její věže se naskytne pěkný pohled na celé město i přilehlé okolí.
■ Mladoboleslavský židovský hřbitov patří mezi největší v Čechách. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1604 a odpočinek tu našel také Jakub Baševi – finančník habsburských císařů a historicky první žid povýšený do šlechtického stavu.
■ Středověký hrad kdysi sloužil jako sídlo kastelánů a vrchnostenských úředníků. V současnosti se v jeho komnatách ukrývá rozsáhlá sbírka cenných předmětů, které přibližují historický vývoj Mladoboleslavska. Děti jistě zaujme herna, kde si na vlastní kůži vyzkoušejí hned několik muzejních profesí. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Vstupné vyjde na 40 korun.
■ Vydejte se i na návštěvu muzea automobilky Škoda. Obdivovat zde můžete vůbec první vozy, které pánové Laurin a Kliment vyrobili. Podívat se je možné i přímo do závodu. Komentované prohlídky továrny se konají po předchozí telefonické domluvě. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin. Vstupné do muzea vyjde na 100 korun.
■ Pokud vás lákají procházky do přírody, vydejte se na zříceninu hradu Michalovická putna, která pro svůj nakloněný tvar bývá označována Mladoboleslavskou Pisou. Otevřeno je o víkendech, a to od 10 do 16 hodin.