Každý čtvrtý člověk trpí kožními problémy, proto je dobré vědět: Jak vyzrát na lupénku a exémy?

Různými formami ekzému trpí podle odhadů až čtvrtina lidí. Přes 250 tisíc se jich pak u nás léčí s lupénkou. Právě ta patří k nemocem, které sice nejsou nakažlivé, ale dokážou značně znepříjemnit život. Jasně to ukazují i výsledky průzkumů. Například z výzkumu iHETA vyplynulo, že přes 70 % nemocných lupénkou se cítilo nepříjemně kvůli tomu, jak vypadá jejich kůže, a 63 % pacientů přizpůsobilo stavu kůže výběr oblečení! Přitom léčit se lupénka dá – jen je třeba najít vhodného lékaře. A to je nyní snadnější!
LUPÉNKA
Téměř polovina lidí s lupénkou (psoriázou) se za nemoc stydí a vyhýbá se kontaktu s lidmi. U těžkých forem, kdy choroba není dobře léčená, nejsou výjimkou ani deprese a myšlenky na sebevraždu. Potíže přitom mají řešení – najít si odborníka, který správně nastaví systémovou léčbu. A právě k tomu nyní slouží nová mobilní aplikace s názvem Lupénka. Stáhnete si ji jednoduše do mobilu (v obchodech GooglePlay a AppStore) a najdete si odborníka v okolí. „Řada pacientů se potýká s tím, že se jim nedaří nalézt správného lékaře. Kvůli tomu se prodlužuje doba nasazení vhodné terapie, a pacienti pak strádají. Aplikace tento problém řeší. Pacient si skrze ni může najít nejbližšího specialistu na léčbu lupénky ve svém kraji a jednoduše se k němu rovnou objednat,“ vysvětluje Markéta Krejčová ze společnosti PHC, která aplikaci vyvinula. Díky ní si také můžete otestovat závažnost nemoci a vést si deník včetně fotodokumentace. Tyto záznamy pak jistě pomohou lékaři zvolit optimální léčbu. Více se dozvíte na www.mamlupenku.cz.
Co o ní nevíte
Může propuknout v každém věku, nejčastěji to však bývá mezi 15 a 35 lety.
U žen i u mužů se vyskytuje téměř stejně.
Ložiska se objevují kdekoli na těle, nejčastěji ale na loktech, kolenech a ve vlasech. Může se přidat svědění, pálení, bolestivost.
Šupinatá ložiska ve vlasech trápí až 62 %, celých 69 % pak může vidět změny na nehtech (deformace či oddělení nehtového lůžka), u třetiny lidí se může tzv. psoriatrická atritida, která vede až k poškození kloubů. Přidružit se mohou i jiné choroby, jako jsou diabetes, střevní záněty či kardiovaskulární problémy.
Jen 22% nemocných má správně nastavenou systémovou léčbu.
Očima odborníka: Tuto nemoc lze úspěšně léčit!
prof. MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Co je to přesně lupénka?
„Je to chronická, nepřenosná a bolestivá nemoc, na kterou neexistuje léčba ve smyslu trvalého vyléčení. Můžeme ji však velmi úspěšně léčit. Bohužel mnoho pacientů s psoriázou zbytečně dlouho strádá, protože nemá přístup ke správné a účinné léčbě.“
Jak se pozná, že léčba je správná?
„Správně léčený pacient s psoriázou je téměř bez příznaků, nevyskytují se u něj žádné přidružené choroby, případně je jejich výskyt minimální, a má výrazně kvalitnější život s pravděpodobností dožití se vysokého věku. Oproti tomu neléčený či špatně léčený pacient má ložiska na většině povrchu těla, častěji ho postihují související onemocnění a kvalita života je nesrovnatelně horší.“
EKZÉM
Stejně jako lupenka i ekzém se může objevit v jakémkoli věku. Stojí za ním nejen dědičné dispozice, ale vyvolat jej může stres či jiné silné emoce, jako je hněv či přehnaný strach. Jako prevence je proto důležitá dobrá psychická pohoda – z psychiky se totiž problém velmi rychle přenese na tělo. Až u 40 % pacientů může být spouštěčem ekzému. Pro zklidnění a proti stresu mohou dobře pomoct Bachovy esence, jako je Stres, Hněv či Sebedůvěra.
Očima odborníka: Vše může zhoršit stres!
MUDr. Ivona Kosová, kožní lékařka, Centrum Blatov, Praha
Můžou ekzém vyvolat i vnější faktory?
„Ano. Kůže je náš největší orgán, odráží se na ní celkové nastavení a vitalita organismu. Proto jakékoliv oslabení, například velká fyzická zátěž nebo psychické vypětí může být spouštěcím mechanismem onemocnění.“
Ekzém se může spustit v každém věku, je nějaká prevence, jak se mu vyhnout?
„Je důležité pečovat o své fyzické tělo, mít vhodné stravovací návyky, pohyb a starat se i o své psychické naladění. Stresům se asi nikdo z nás nevyhne, ale je dobré zařadit si do denních aktivit i takové, ze kterých má člověk pocit, že ho nabíjejí. Má z nich radost a uspokojení. U ekzémů je velmi totiž časté, že se zhorší po jiném virovém či bakteriálním onemocnění nebo právě po prožitém stresu.“
Jak lze ekzémy léčit?
„V současné době se často setkávám s žádostí vyhnout se hormonálním lékům. Výbornou zkušenost mám s multifunkčním balzámem, který obsahuje koloidní stříbro a přírodní rostlinné extrakty, jako je například Skinanim. Odezvy jsou velmi pozitivní. První, co ustupuje, je svědění. Následně se zklidňuje akutní zánět, tedy zarudnutí pokožky.“