Období infekcí, viróz a chřipek se blíží: Jak správně posílit imunitu?

Je základním ochranným systémem každého organismu, a aby správně fungoval, je potřeba jej posilovat. Zdravý životní styl či otužování v dnešní době stačí jen málokomu, a proto se na podporu imunity objevuje stále více nových a účinných látek. Zvlášť teď na podzim, v období častých chřipek a nachlazení, je důležité věnovat se prevenci – pak je totiž mnohem méně pravděpodobné, že onemocníte. Jak tedy na to? Aha! pro ženy vám ve spolupráci s odborníky poradí!
Dostatek vitaminů a tekutin, pohyb na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek – to je naprostý základ toho, aby imunitní systém fungoval co nejlépe a dokázal se bránit virům a bakteriím útočícím ze všech stran. Samozřejmostí je i dostatečná hygiena. Věděli jste například, že na oblečení a na kapesnících vydrží chřipkový virus až 12 hodin a na papírových bankovkách až tři dny? Proto je na podzim víc než důležité dostatečné mytí rukou. Ani to však nestačí – imunitu se vyplatí posilovat – bylinkami, kvalitní rybím olejem (s obsahem omega3 mastných kyselin) nebo doplňky stravy, které koupíte v lékárně. A už to dávno nejsou jen vitaminy!
Extrakty z bakterií
Stále oblíbenější jsou tzv. bakteriální lyzáty. Jde o části bakterií (nejčastějších původců onemocnění dýchacího nebo močového traktu), které samy o sobě nejsou schopny vyvolat onemocnění, ale imunitní systém se při kontaktu s nimi chováte, jako by nebezpečně byly, a zvyšuje svou výkonnost. „Preparáty z této skupiny jsou některé na lékařský předpis, ale jiné jsou určeny k volnému prodeji,“ vysvětluje vedoucí lékárník lékárny BENU v Praze 10, PharmDr. Filip Smetana.
Dobré jsou i betaglukany
V posledních letech jsou stále žádanější i betaglukany. „Glukany jsou polymery glukózy a jsou stavební součástí buněčných stěn některých hub – nejčastěji používaná je hlíva ústřičná, dále pak kvasinek, mořských řas či obilí,“ vysvětluje lékárník Smetana. Užívají se dlouhodobě, některé sirupy jsou vhodné už od jednoho roku. Podporují obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám.
Co ještě funguje?
Funkce imunitního systému umí podpořit i vitaminy a minerály – především vitaminy C a D3, zinek či selen, anebo probatika. Ta totiž upravují prostředí ve střevech, kde je nejvíce imunitních buněk a doplňují „přátelské“ bakterie. Za zmínku stojí i nukleotidy, které pochází z hovězí krve a slouží jako zdroj tvorby leukocytů v období jejich zvýšené potřeby. U nás jsou k dostání ve formě cucavých tablet. „K nekončícímu výčtu jednotlivých skupin látek zesilujících imunitní odpověď organismu můžeme přiřadit i takzvané včelí produkty, ženšen či klasická homeopatika. Dodejme jen, že umělé doplňování vitaminů ani ostatních doplňků nemůže nikdy plně nahradit příjem živin z vyváženého a pestrého stravování,“ doplňuje Filip Smetana.
OČIMA ODBORNÍKA: Pomůžou bylinky a včelí pyl!
Jana Ranušová, specialistka na bylinnou léčbu
Je pravdou, že lze imunitu posílit i včelím pylem?
„Ano, včelí pyl skutečně podporuje celkovou odolnost a obranyschopnost. Jeho získávání je poměrně náročné a to nejen pro včelu, která musí obletět až 80 květů, aby získala jen pár kousků. Pyl se sbírá tzv. pylochytem, přičemž včelař smí odebrat pouze 30 % pylu, aby včely nebyly ohroženy nedostatkem potravy. Pyl se pak pečlivě suší při teplotě podobné včelímu úlu a přesně dané vlhkosti, aby bylo dosaženo jeho nejvyšší kvality a čistoty.“
Proč má takové účinky právě pyl?
„Protože je nejkomplexnějším a čistě přírodním zdrojem živin. Obsahuje bílkoviny, které jsou zdrojem enzymů a látek podporujících imunitní systém, dále pak esenciální nenasycené mastné kyseliny a lecitin, hormonální a antibiotické látky, biologicky vázané vitaminy (C, B-komplex), biologicky vázané minerály (zejména železo a zinek i jiné stopové prvky) a rovněž i betakaroten a flavonoid rutin, který zesiluje účinek vitaminu C. Pokud chcete podpořit obranyschopnost organismu a být dlouhodobě fit, je ideální pyl zkombinovat s bylinami na dýchací cesty a podporu imunity. Velmi účinnou směs poskytuje například Cemio Včelka, která je navíc doplněna o kozinec alpský a protěž alpskou.“
Když jsme u bylinek, které jsou vhodné na podzimní posílení imunity?
„Ve vašem čaji by neměly chybět lípa, heřmánek, sléz, mateřídouška, tymián, máta, bez nebo šalvěj. Jejich účinky dobře prověřili již naši předci. Obsahují silice a slizové látky, které mají pročišťující účinek na sliznice, usnadňují vykašlávání a odhleňování. Regeneraci organismu podpoří třeba kopřiva, lišejník a rozchodnice. Imunitu v podzimních dnech posílí rakytník, šípková růže, ale i česnek nebo třapatka.“
Náš tip:
Preventan Quattro, novinka s citronovou příchutí, originální směs biologicky aktivních látek ProteQuine, které významně podporují imunitní systém, laktoferin zabraňuje růstu bakterií, Farmax, 194 Kč/24 tbl.