7 rad pro správnou ústní hygienu. Víte, jak se vyhnout bolestem zubů, zánětu dásní či zápachu z úst?

Chcete-li mít zdravé zuby a dásně bez kazů a zánětů, pak o ně nezapomínejte správně pečovat. Čištění kartáčkem ale nestačí. Je třeba je doplnit i ústní vodou či škrabkou na jazyk! Aha! pro ženy přináší sedm rad, jak o zuby a ústa správně pečovat a jaké potíže rozhodně nepodcenit.
1. Ideální kartáček a technika
Čistěte si zuby alespoň 2x denně měkkým zubním kartáčkem s menší hlavičkou a rovně zastřiženými štětinami, který je k zubům i dásním šetrnější. Pokud budete používat příliš tvrdé kartáčky, mohu se vám ničit dásně a odhalovat zubní krčky. Pozor dejte i na správnou techniku čištění, kterou nejlépe předvede zubní hygienistka. Důležité je také používání mezizubních kartáčků vhodné velikosti, případně zubních nití. Pokud to neuděláte, zůstane nevyčištěno 25 % prostoru kolem dásní!
2. Nečistit hned po jídle!
S čištěním zubů začněte až půl hodiny po jídle, aby nedošlo k porušení skloviny. Nikdy si zuby nečistěte bezprostředně po kyselém jídle či pití, a dále po nápojích obsahujících kyseliny. Dát si džus, víno nebo si dopřát ovocnou svačinku a jít si hned vyčistit chrup, není dobrý nápad. Vede to k tomu, že se naleptá zubní sklovina, které se ztenčuje, ale už neobnovuje! A problémy se zuby jsu na světě!.
3. Kartáčky měňte!
Zubní kartáček měňte vždy po třech měsících používání, v případě infekční nemoci hned po uzdravení. To je velmi důležité, protože po té době je kartáček nejen opotřebovaný, ale také kontaminovaný bakteriemi. Navíc se lámou štětiny, což může poškozovat dásně a zubní sklovinu.
4. Pozor na zápach a krvácení
Nepodceňujte zápach z úst či krvácení dásní. Nelibá vůně z pusy, která nemizí, může být signálem vážnějších zdravotních obtíží a ukazovat třeba na žaludeční vředy, cukrovku, nemoci jater a ledvin či zánět dutin. O jakou chorobu může jít, poznáte podle druhu zápachu. Pokud připomíná pach myšiny, jde často o jaterní selhání různého původu. Při selhání ledvin se objevuje typický zápach připomínající močovinu a pro cukrovku je charakteristický „acetonový“ dech. Krvácení při čištění zubů pak bývá prvním stádiem zánětu dásní a je druhou nejčastější příčinou vypadávání zubů. Pokud zánět neléčíme, může se objevit paradentóza – chronický zánět dásní. A záhy můžeme přijít o zuby…
5. Vhodná pasta a ústní voda
Důležitá je i vhodná pasta a ústní voda. Při výběru zubní pasty se soustřeďte na obsah fluoridu, který má zásadní význam v prevenci proti kazu. Vhodné je množství 1000 až 1500 ppmf, kterým předejdete kazivosti zubů až o třicet procent. Nezapomínejte na ústní vody. Vsaďte ale raději na výplachovou ústní vodu s obsahem mikroflóry.
6. Žvýkačky během dne
Jezte zdravou a vyváženou stravu bohatou na vápník a vlákninu. V průběhu dne žvýkejte žvýkačky, které podporují tvorbu slin a neutralizují prostředí v ústech. Pozor ale, aby byly bez cukru! Ten by totiž paradoxně v ústech jen podpořil růst bakterií a ještě přispěl k tvorbě kazu.
7. Na jazyk se škrabkou
Čistěte nejen zuby, ale i jazyk! A to mechanicky pomocí škrabky na jazyk i pomocí ústní vody. Nejde o žádnou novinku. Ájurvédská medicína to doporučuje už přes pět tisíc let! Tělo totiž používá jazyk jako orgán k vylučování toxinů. A nahromaděné bakterie mohou způsobit nejen nepříjemný zápach, ale i bolesti v krku. Přirozeným antibakteriálním roztokem, který zdatně ztenčuje řady mikroorganismů v ústech, jsou sliny. Jejich snížená produkce je vedlejším účinkem při užívání antidepresiv, spasmolitik či diuretik, stejně tak ovšem působí nedostatek vitaminů a stres.
Náš tip: Čím čistit? Olejem!
Aby byly zuby dobře vyčištěné, není třeba kupovat drahé pasty na zuby. Čistit si je můžete i olejem! Třeba podle návodu Wlasty Hlinkové, expertky na raw stravu a šéfky výroby značky Lifefood: „Zuby si čistím kokosovým olejem s vlastnoručně namíchaným zubním práškem z jedlé sody, kurkumy a mletého hřebíčku. Pro osvěžení dechu můžete do takovéto „pasty“ přidat pár kapek mátového éterického oleje.“