Očima odborníka: Vyhýbejte se napětí a stresu! I to může spustit migrénu!

Co všechno může spustit migrénu a čeho se vyvarovat? Na otázky odpovídá MUDr. Jiří Ondra, neurolog z Lékařského domu Praha 7, www.ld.cz
Co je hlavním spouštěčem migrény u žen?
„Může být způsobena špatným životním stylem. Povětšinou jde o nedostatek nebo naopak přebytek spánku, stres, přepínání se, únavu nebo napětí. Dále může být zapříčiněna hladem, nedostatkem tekutin, velkým množstvím kofeinu, alkoholu a cigaret.
Někdy za bolestí může být i celodenní sezení u počítače nebo špatné držení těla. Hlava může bolet i při nedostatku některých vitaminů, například hořčíku, a při některých zdravotních obtížích, jako je třeba onemocnění dýchacích cest. Migrénu mohou spouštět také určité potraviny, ostré barvy či jasné nebo blikající světlo.“
V jakém věku se u žen migréna objevuje nejčastěji a může přijít kdykoli během života?
„Postihuje častěji ženy, u nás zhruba ve 20 %, ale ani mužům se nevyhýbá. Tam je číslo ale podstatně nižší, 5 %. Je to opakující se záchvatovité onemocnění a většinou se začíná projevovat v pubertě. Někdy se ale může objevit už v dětství. Typické jsou pro migrénu genetické predispozice. Může mít ale souvislost také se stresem, alergiemi nebo se může objevovat jako doprovodný jev menstruace.“
Pokud na migrény netrpím, jak poznám, že se blíží?
„U zhruba 20 % lidí, kteří trpí migrénou, se asi tak hodinu před samotným začátkem bolesti objevuje tzv. aura. To je jednoznačný příznak, nejčastěji v podobě mihotavých záblesků, poruch zraku nebo jiné abnormální funkce některého ze smyslových orgánů. Dalším příznakem může být deprese, změna nálad, náhle ucpaný
nos, nevolnost, pocit otupělosti, závratě, dvojité vidění apod.“
Jaká je první pomoc při migréně?
„Jedná-li se pouze o bolest hlavy, první pomocí může být studený obklad, odpočinek, masáž nebo některé bylinky. V horších případech mohou pomoci volně prodejné léky proti bolestem (ibuprofen, paralen, aspirin). Co se týče migrény – je potřeba zasáhnout již v době prvních příznaků a často běžné léky nestačí. Pacient tak musí sáhnout po tzv. antimigrenikách (léky ze skupiny triptanů), které tlumí bolest, ale zároveň zabraňují rozvinutí záchvatu a omezují doprovodné příznaky migrény. Při vyšetření vás čeká sepsání podrobné anamnézy a základní vyšetření, které může obsahovat také měření hlavy a krku a kontrolu držení těla. Na základě výsledků pak lékař může doporučit rentgen, CT, EEG nebo magnetickou rezonanci a další vyšetření. Jejich výsledkem by pak měla být stanovení správné léčby.“
Čeho je lepší se vyvarovat, pokud žena na migrény trpí?
„Pokud nejde o dědičný problém, i v případě bolestí hlavy funguje skvěle prevence. Sem patří úprava jídelníčku. Jezte a pijte pravidelně, vyhýbejte se cigaretám a alkoholu, naučte se odpočívat, vyhýbejte se co nejvíce stresu a napětí.“