Partnerská krize po letech - Znamená konec vztahu?

Lze se krizím ve vztahu vyhnout, nebo je naopak máme očekávat? Co krizi způsobuje, co dělat, když přijde a co naopak nedělat. A kdo za ní vlastně může?
Kdy z vašeho pohledu i praxe nejčastěji přichází u párů krize?
Předem je dobré si uvědomit, že partnerská krize přichází v každém páru a je zcela zákonitá. Někdo si jí uvědomí více, někdo méně, vyhnout se jí ale v dlouhodobém soužití úplně nedá. V prvních okamžicích vztahu jde především o sexuální přitažlivost, což je pudová záležitost. Pak nastává jakési emocionální propojení. Jde o fázi, kdy jsme oba beznadějně zamilovaní, nemůžeme bez sebe být, jsme jedno tělo, jedna duše a naivně věříme, že na této vlně vášně a euforie spolu pojedeme navždy. Toto období však bohužel vydrží tak rok, maximálně dva. V našem těle probíhá hormonální bouře, která způsobuje náš pocit zamilovanosti a která bohužel začne časem odeznívat. Je to podobné, jako když si dáme sklenku vína. Naše euforie se nám zdá nekonečná a vůbec si nepřipouštíme, že jednou vystřízlivíme. Ke krizi dochází nejčastěji právě po období bezhlavé zamilovanosti. Najednou si začínáme víc všímat rozdílů mezi námi, svých rozdílných postojů, názorů, návyků. A tento kontrast našich ideálů o partnerovi a našeho střízlivého pozorování partnera po odeznění euforie můžeme být dost šokující. Přibývá situací, kdy se nedokážeme shodnout. Najednou nejsme jedno tělo, ale dvě rozdílné bytosti. Začínáme se prosazovat, snažíme si ve vztahu nastavit svá vlastní pravidla a vybojovat své potřeby. Ty však mohou být zcela odlišné od potřeb našeho partnera. Vzniká napětí, konflikty, hádky, boj to to moje. Toto je naprosto nevyhnutelná fáze ve vývoji vztahu. Mnohé páry tuto fázi nedokážou projít úspěšně a rozcházejí se. Taková krize nemusí mít žádnou zjevnou příčinu. Partneři jsou často zmatení, jak to, že to najednou nefunguje. Proč se nemůžou shodnout a dohodnout, když ještě nedávno mezi nimi bylo vše tak báječné a dokonalé. Mnozí nechápou, že jde o nevyhnutelnou a zákonitou fázi ve vývoji vztahu a propadnou panice, že je něco špatně. Vinu můžou začít hledat ve svém partnerovi. Nejhorší situace ovšem nastává, když je jeden partner ještě ve fázi vrcholné zamilovanosti a druhý již ve fázi vystřízlivění. Toto jsou potom velmi bolestivé momenty.
Vnímají lidé vztahovou krizi jinak na začátku vztahu a jinak po mnoha letech? Krize na začátku vztahu je většinou způsobena rozčarováním z odlišností toho druhého. Zamilovaní se vrací ze svého ráje zpět do reality, jejich pohádka skončila. Nastává rozčarování z nenadálého poznání, že se zamilovali do někoho, kdo ve skutečnosti není tak dokonalý, jak se zpočátku zdálo. V dlouhodobém vztahu své odlišnosti dokážeme už alespoň částečně akceptovat, jinak bychom spolu zřejmě dlouho nevydrželi. Krize po mnoha letech má jiné příčiny. Svou roli často hraje stereotyp. Známe se navzájem příliš dobře, dokážeme předpokládat své vzájemné reakce, jsme zacykleni v nějakém svém po léta budovaném komunikačním schématu a může se tak dostavit pocit, že stagnujeme, nevyvíjíme se, vztah se vyčerpal a neumíme si vzájemně nic nového nabídnout. Z pocitů, že vztah stagnuje, nevyvíjí se, z nedostatku nových impulsů může vznikat napětí, konflikty, hádky, vzájemné obviňování i například pocit, že nám někde jinde něco uniká.
S jakým důvodem krizí se nejčastěji ve své praxi setkáváte?
Častým důvodem krize bývají nereálná očekávání, naše romantické představy posbírané z filmových pláten a očekávání, že naše štěstí je odpovědnost našeho partnera. Často vzniká krize z předpokladu, že chyba je na straně našeho partnera a stačí, když se partner změní. Dalšími častými důvody bývá nevěra, potřeba získat od života víc, touha po nezávislosti. Krizi ale může způsobit i jakákoliv změna, kterou vztah prochází, jako je narození dítěte, návrat do práce po mateřské dovolené, změna zaměstnání, stěhování, puberta dětí, nemoc, osamostatnění potomků nebo odchod do důchodu.
Lze nějak rozdělit krize u párů s dětmi a bez dětí?
Párová krize není úplně závislá na tom, zda máme nebo nemáme děti. Některá nefunkční partnerství však můžou děti udržovat pohromadě, dokud nedospějí. Poté zpravidla nezbývá nic, na čem by partneři mohli dál stavět.
Je dobré se v krizi svěřit do rukou odborníků a nevyhledávat rady kamarádů? To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru s párovou terapeutkou Ing. Lenkou Matoušovou zde: https://servisvztahu.cz/vztahosfera/clanky-z-nasi-dilny/partnerska-krize-po-letech/