Jak na vztahy aneb, co nás ve škole nenaučili?

Umíme vzorečky z fyziky, chemické prvky, integrály, známe spoustu dějepisných i zeměpisných dat. Možná si pamatujeme i základní charakteristiku ostnokožců a strunatců a domluvíme se cizím jazykem. To všechno nás škola (někdy) naučila. V životě potřebujeme ale pro všechny, komu nejsou jedno, ale i pro ty, kdo právě procházejí krizí, rozchodem mnohem víc: vědět, jak na vztahy.
1. Jak se seznámit
Představte si situaci, že vás pozvou na party, kde naprosto nikoho neznáte. Všichni se tam báječně baví a vy stojíte jako tvrdé Y v rohu místnosti. Noční můra většiny lidí. Ve škole nás bohužel nenaučili, jak oslovit někoho cizího příjemným a nevtíravým způsobem, jak se zapojit do konverzace i kdekoliv jinde, když tam nikoho neznáme. Nezbývá než jít s kůží na trh, vyjít ze své komfortní zóny a riskovat, že budeme odmítnuti. Co můžeme získat? Nové, zajímavé známé, možná i přátele nebo dokonce lásku na celý život. Tip: Jedna z nejjednodušších možností je se například na večírku rozhlédnout a oslovit někoho, kdo tam stojí sám podobně jako vy. Garantuji, bude vám nesmírně vděčný.
2. Návod pro samouky
Někdo má na vztahy talent, bez problému je navazuje, prohlubuje, udržuje i elegantně ukončuje. My ostatní se to musíme učit. A tak často tápeme, zkoušíme, prokousáváme se vlastní, leckdy trnitou zkušeností. Často také narážíme, zakoušíme neúspěch, potýkáme se s nepochopením ostatních. Pokukujeme po ostatních, jak na to jdou, poučujeme se z jejich chyb. Postupem času přece jen získáváme nějaké vlastní zkušenosti, otrkáváme se, zjišťujeme, co nám funguje, s jistotou ale stejně nikdy nevíme, jak na nás ti druzí v danou chvíli zareagují. Vztahy jsou velmi nevyzpytatelné. Učíme se je celý život a nikdy nás nepřestávají překvapovat. Jednoznačný návod ani naučný slovník neexistuje. Bohužel. Tip: Projevte skutečný zájem o život člověka, se kterým chcete vztah prohloubit. Zeptejte se a poslouchejte nejen ušima a očima, ale zkuste to celým svým tělem. Všichni milujeme člověka, který nám naslouchá. Je nepravděpodobné, že byste si vytvořili pouto s někým, koho nezajímáte a kdo nemá zájem poznat vás.
3. Jak vztah udržet
Pokud chcete mít vztahy hluboké a dlouhodobé, je potřeba být autentičtí. Být sami sebou, upřímní ve svých pocitech. Pokud jste zranění, vysvětlete proč, pokud jste radostní, udělejte totéž. Je dobré sdílet bolestivé i pozitivní zážitky, protože to dobré i špatné k nám patří a vytváří náš autentický stav. Váš přítel bude cítit, že může udělat totéž. Tip: Držte svěřené informace v tajnosti. Pokud někoho opravdu respektujete a chcete ho mít ve svém životě jako svého přítele či partnera, nesdělujte nikdy nikomu jeho tajemství. A už vůbec tyto informace nesdílejte na sociálních sítích ani jako sociální měnu v jiných vztazích. Držte důvěrné informace v tajnosti a považujte za poctu, že vám byly svěřeny.
4. Jak projít úspěšně krizí
Přátelství, partnerství, manželství, vlastně jakýkoli druh vztahů, má své cykly, fáze a vývoj. A občas se může objevit i krize. Zlomové pro vztahy bývají změny v našich životech: ukončení školy, nová práce, nové zájmy, svatba, příchod dítěte, rozvod. Pokud nějaký váš vztah prochází těžkým obdobím, je dobré si uvědomit, že je zcela přirozené, že někteří lidé v našich životech zůstávají, někteří odcházejí a noví lidé přicházejí. Je také dobré mít na paměti, že většina našich vztahů je dobrovolná. Tip: Pokud vztah prochází krizí, udělejte krok zpět a zeptejte se sami sebe, co vám vztah dává a zda ho chcete ve svém životě i dále mít, nebo ho chcete ukončit. Než začnete jednat, promyslete si, co opravdu chcete, než zbytečně a neohrabaně poškodíte nějakou důležitou vazbu.
Co dělat, když to nějak vadne? To a mnoho doalšího čtěte zde: https://servisvztahu.cz/vztahosfera/clanky-z-nasi-dilny/co-nas-ve-skole-nenaucili/