Zpěvačka Olga Lounová - Miluje Čechy i Afriku!
Neřízená střela, které v hrudi tluče srdce dobrodruha. Přesně taková je Olga Lounová (43), která miluje nejen hudbu, ale i adrenalin. Procestovala už velkou část světa a přes 10 let jezdí rallye. Letos však podnikla dobrodružnou výpravu i se svým partnerem Janem Kreglem (38) a dcerkou Arianne (2). Vydali se celá rodina pěšky z Porta do Santiaga de Compostela na Svatojakubskou stezku. S kočárkem projeli za 5 dní neuvěřitelných 100 kilometrů. Zážitek to byl nejen pro malou princeznu, ale zpěvačka za prochozené kilometry věnovala peníze na charitu.
Slánská hora - Česká Republika
Výraznou přírodní dominantu města Slaný pokrývá smíšený les, ale na severním a západním úbočí se nacházejí bizarní čedičová skaliska s několika puklinovými jeskyňkami. V minulosti zde vyvěraly dva slané prameny, které daly městu jméno. Polovina hory padla v minulosti za oběť čedičovým lomům a bylo poškozeno místní archeologické naleziště. Dnes však probíhá Slánskou horou naučná stezka v podobě 11 zastavení s informačními tabulemi. Nástup na stezku je ukryt mezi domy na jihozápadním úpatí, v ulici Pod Horou. Na svoje si přijdou i horolezci. Ferrata Slánská hora má sedm cest a dva mosty a jako jediná v republice je na čedičovém podkladě. Lezení uchvátilo i zpěvačku. „Když jsem vylezla na skálu, tak už jsem si přestala myslet, že jde o prudší procházku,“ přiznala. Dostala se tam díky muži, který ji přivedl k závodění. „Už přes 10 let jezdím rallye. A muž, který a to může je Jaromír Tomaštík. Jsem mu vděčná, že mě vzal na první závody jako spolujezdkyni. Díky němu jsem se mohla po čase přesunout i na místo pilota. Když mi začal posílat fotky z krásných míst, říkala jsem si, co je to za nový koníček. No a tak se rozhodl mi ho ukázat. Leze ferity. Je to fuška, ale bavilo mě to,“ svěřila.
Keňa - Afrika
Do Afriky jela Olga pracovně, protože tam jezdila rallye. Za volant soutěžního vozu usedla s její navigátorkou Lilií Khousnoutdinovou (36). Musely zdolat trať dlouhou 3600 kilometrů, plnou zrádného blátivého povrchu a divoké zvěře. Holkám ale nešlo jen o umístění v soutěži. „Africký závod je obrovská výzva ve všech ohledech. Tento kontinent potřebuje sám o sobě obrovskou podporu. Jedeme jako ženská posádka a naším cílem je pomocí naší mise, kromě samotného závodění, šířit informace o kojení a mateřství,“ vysvětlila zpěvačka. Kromě divoké přírody stojí však v Keni za zhlédnutí i národní park Masai Maru. Nabízí rozmanitou floru a faunu na jednom místě. Odvážnějším a fyzicky zdatnějším turistům se doporučuje výstup na druhou nejvyšší africkou horu Mount Kenyu. Tento 5199 metrů vysoký vrchol vás uchvátí především svou rozmanitou přírodou, která se mění s každým vystoupaným výškovým metrem. K nezaplacení je také výhled z vrcholu doprovázený východem sluncem.
Více míst Olgy Lounové v tištěném APŽ číslo 46.