Olga Lounová (43) - prošla Camino de Santiago s kočárkem...
Neřízená střela, které v hrudi tluče srdce dobrodruha. Přesně taková je Olga Lounová (43), která miluje nejen hudbu, ale i adrenalin. Procestovala už velkou část světa a přes 10 let jezdí rallye. Letos však podnikla dobrodružnou výpravu i se svým partnerem Janem Kreglem (38) a dcerkou Arianne (2). Vydali se celá rodina pěšky z Porta do Santiaga de Compostela na Svatojakubskou stezku. S kočárkem projeli za 5 dní neuvěřitelných 100 kilometrů. Zážitek to byl nejen pro malou princeznu, ale zpěvačka za prochozené kilometry věnovala peníze na charitu.
Santiago de Compostela, Španělsko
Městečko v severním Španělsku, kde se labyrint historie a příběhů sbíhá stejně jako uličky města a vše míří k jedinému bodu, a to ke katedrále svatého Jakuba. Ta byla postavena v 11. století, uvnitř je stříbrná rakev se svatým Jakubem, patronem Španělska, a také krásný oltář, kde poutníci zakončují svoji cestu modlitbou. Santiago de Compostela je totiž nejen hlavním městem španělské Galicie a od roku 1982 je na seznamu UNESCO, ale je to významné poutní místo, kde končí Svatojakubská poutní stezka, kterou každý rok absolvují tisícky turistů. Letos tak udělala i Olga Lounová. „Camino de Santiago. Tisíc let stará poutní cesta, která je od roku 1993 v UNESCO. Smyslem je poznat více sám sebe, najít odpovědi, zasportovat si, vyčistit hlavu,“ vysvětlila Lounová, která svoji pouť odstartovala v Portu. „Život je cesta a některé cesty si nás samotné najdou. Život nám do cesty přihrál další dobrodružství, tak proč nezkusit dojít do cíle. Dali jsme 100 km do Santiaga de Compostela pěšky a s kočárkem. Za každých ujitých 10 km jsem poslala peníze na charitu,“ svěřila a dodala, že to rozhodně nebyla procházka růžovou zahradou. Ťapali i v dešti a potkali pána, který nechápal, co dělají v blátě a proč se boří po poli s kočárkem. „My neuměli španělsky a pán se divil, co děláme. Ale šli jsme po značené cestě,“ prozradila se smíchem. Zvládli to a nakonec si vyzvedli zasloužený certifikát o absolvování stezky. „Únava byla najednou pryč. Do cíle jsme došli pátý den. Bylo to náročné, ale nádherné. Potkali jsme tolik zajímavých osudů a příběhů,“ svěřila na místě u katedrály Svatého Jakuba.
Saint-Martin, Francie a Nizozemí
Ostrov v Karibiku je francouzsko-holandský. Má rozlohu jen 86 km², ale nabízí 37 pláží s bílým pískem a více než 300 restaurací, což z něj dělá hlavní město karibské gastronomie. Saint-Martin obývá i velmi různorodá populace složená ze 110 různých národností. Velkou zajímavostí ostrova je stezka Froussardů, která spojuje záliv Marcel s Cul de Sac a vede posledním nedotčeným pobřežním lesním porostem na ostrově. Za návštěvu stojí i Pevnost Fort Louis, která byla postavena pro krále Francie v roce 1789. Na ostrově se nachází motýlí farma o rozloze 900 m². Lounová si tu pobyt užila, jezdila dokonce po pláži na koni. „Mám úžasné vzpomínky. Na chvilku jsem si myslela, že je to sen,“ přiznala.
Více míst Olgy Lounové v tištěném APŽ číslo 46.