5 tipů na výlety za nejkrásnějšími vinicemi Evropy...

V minulém čísle jsme vás zvali za nejlepšími víny v České republice, dnes se podíváme za hranice. Čas sklizně, tedy sklonek léta a začátek podzimu, bude dokonalou příležitostí k tomu, abyste spojili lásku k dobrému vínu s nezapomenutelnými cestovatelskými zážitky. Zde je seznam pěti proslulých vinařských regionů, které byste při svém brouzdání Evropou rozhodně neměli minout.
Víno se pěstuje téměř po celém světě a každý region nabídne jiné chuťové zážitky. Neboť nejen odrůda, ale i místo ovlivňuje jeho výslednou chuť. „Návštěva vinařských regionů bude netradičním zážitkem, který můžete spojit nejen s ochutnávkou místních vín, ale i poznáním místní kultury. Obzvláště na podzim, v období sklizně, je tato zkušenost naprosto jedinečná,“ láká na vinařskou turistiku Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia a dodává, že období babího léta a začínajícího podzimu je ideální pro prozkoumání turistických destinací, které jsou mimo sezónu méně přeplněné.
Barevné Porto – Portugalsko
Porto se řadí k nejstarším vinařským oblastem pyšnícím se zápisem na seznamu světového dědictví UNESCO. V tomto barevném městečku se slavným železničním mostem narazíte na vyhlášené portské víno téměř na každém kroku: „Na druhé straně řeky, přes ikonický most Ludvíka I., se nachází městečko Vila Nova de Gaia, kde se historicky soustředili všichni výrobci portského. Doporučuji sem vyrazit na prohlídku některého vinařského domu, která je spojena s degustací. Kromě toho můžete víno ochutnat i v tzv. lodges, promenáda podél řeky vás zase uchvátí nespočtem útulných restaurací a dechberoucích výhledů na město,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková. Při návštěvě Porta rozhodně nevynechejte oblast Douro, která je jediným místem, kde se mohou pěstovat hrozny pro výrobu pravého portského vína. Jedná se o zákonem chráněnou oblast.
Okouzlující Toskánsko – Itálie
Kamenná městečka, úzké cesty lemované cypřišovými alejemi a víno, kam oko dohlédne. Toskánsko je ideální oblastí pro všechny milovníky italských vín. Jeho nejznámější oblastí je Chianti, která leží mezi historickými rivaly, Florencií a Sienou. Malá rodinná vinařství tu produkují světově uznávaná vína jako Chianti Classico, Brunello, Carmignani a červené směsi známé pod označením super-toskánská vína. „Tato italská perla nabídne nejen degustaci vyhlášených vín, ale milovníci kultury zde mohou objevovat renesanční klenotnici Evropy. Florencie je doslova posetá památkami a hodnotnými uměleckými díly. Za zmínku stojí i města Siena a Montepulciano, která nabídnou pravou toskánskou atmosféru s výhledy na fotogenické údolí,“ dodává tisková mluvčí cestovní agentury Invia.
Více míst v tištěném APŽ číslo 35.