Moravskoslezský kraj - Na vrchol i na úplné dno...
Naši krásnou vlast jsme procestovali takřka křížem krážem. Abychom si ale seznam navštívených krajů kompletně celý odškrtli, chybí nám poznat ještě dva – Moravskoslezský a Olomoucký. A putování po jejich nádherných památkách, zdolávání místních vrcholů a poznávání zdejší tajuplné přírody nás přesvědčí, že rčení »to nejlepší na konec« platí bezezbytku. Račte vstoupit. Oba regiony vás vítají s otevřenou náručí.
Moravskoslezský kraj
Kraj o rozloze 5430 km2 se nachází na severovýchodě naší republiky při hranicích s Polskem a Slovenskem. Je převážně kopcovitý, neboť na jeho území leží jak pohoří Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Pradědem (1491 m n. m.), tak Moravskoslezské Beskydy.
Výšlap na Praděd
Na vrcholu hory se nachází televizní vysílač s vyhlídkovou plošinou, odkud se nabízí pohled na Sněžku, Lysou horu, Vysoké Tatry i Velkou a Malou Fatru na Slovensku. Cest na Praděd je přitom hned několik. Ta nejjednodušší začíná na horském sedle Hvězda nad lázněmi Karlova Studánka. Odtud jezdí kyvadlová doprava k horskému hotelu Ovčárna, odkud je to po asfaltové silnici na vrchol necelé 4 km. Kdo si ale troufá, může se z Karlovy Studánky vydat kaňonem podél Bílé Opavy. Po cestě vás čeká několik vodopádů a na Pradědu budete mít v nohách 9 km. Jen pozor – cesta vede po kamenech a není tak vhodná pro méně zdatné turisty.
Zámek Kunín
Přestože je neprávem opomíjený, patří k nejvýznamnějším barokním zámkům Severní Moravy a Slezska. V letech 1726 – 1734 jej totiž pro rod Harrachů vybudoval věhlasný rakouský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jde o jedinou jeho stopu na českém území. Ačkoli zub času se na této památce podepsal, patří dnes mezi nejbohatěji vyzdobené zámky u nás. Pokoje jsou vybavené původními sbírkami a návštěvníkům se tu nabízí jedinečný vhled do života na malém venkovském sídle. Součástí areálu je i krásný zámecký park, stejně jako kostel Povýšení svatého Kříže vybudovaného zkraje 19. století. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou. Vstupné za 130 a 80 korun.
Hornické muzeum v Ostravě
Landek Park disponuje největší hornickou expozicí v České republice. Aby taky ne, vždyť havířství tu má dlouholetou tradici. Naprosto jedinečný zážitek slibuje expozice na historickém Dole Anselm. Během prohlídky totiž sfáráte původní těžní klecí do spletitého bludiště chodeb, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak bylo hornické řemeslo náročné. V provozu také uvidíte část těžební techniky a na závěr si prohlédnete výstavu věnovanou důlnímu záchranářství. Děti pak jistě nadchne jízda důlním vláčkem (za 45 Kč/osoba). Prohlídky v muzeu začínají denně v každou celou hodinu od 9 do 18 hodin. Vstupné za 220 a 150 Kč.
Více o cestách po Moravě čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 32.