Cestování: Ve finále svatojakubské cesty uvidíme řadu magických míst...

Východní Čechy jsme po svatojakubské cestě protnuli téměř křížem krážem, a teď už nás čeká jen cílová rovinka. Úsek si opět rozdělíme na čtyři méně náročné etapy a po cestě uvidíme třeba úchvatnou Kutnou Horu nebo tajuplné hradní zříceniny. Tak obujte pohodlné boty, zabalte batohy a vzhůru za dobrodružstvím!
ETAPA 9: Záboří nad Labem – Kutná Hora
Měří 15,3 km a vede převážně po rovině a asfaltu. Po cestě ovšem uvidíme spoustu krásných památek. Občerstvení je možné ve Svatém Mikuláši a Nových Dvorech.
· ZÁMEK KAČINA. V empírovém zámku dnes sídlí Muzeum českého venkova, které svým rozsahem nemá v Čechách obdoby. Nachází se tu ale i expozice zámecká, která rozhodně stojí vidění. Zavítat můžete třeba do zázemí služebnictva, zámeckého skleníku, konírny, prohlédnete si chotkovské apartmány či reprezentativní prostory. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
· KOSTNICE V SEDLCI U KUTNÉ HORY ukrývá ostatky zhruba 40 tisíc obětí morových epidemií a husitských válek. Postavena byla na konci 14. století a její dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby pod taktovkou Jakuba Blažeje Santiniho. Z druhé poloviny 19. století pak pocházejí všudypřítomné a lehce morbidní dekorace z lidských kostí. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin.
ETAPA 10: Kutná Hora – Zbraslavice
Etapa vede nejprve kolem říčky Vrchlice a stejnojmenné přehrady po rovině. Poté plynule přechází do Hornosázavské pahorkatiny a něco málo tedy i nastoupáte. V závěru budete mít nachozeno 21,4 km. Možnosti občerstvení v Malešově a cílových Zbraslavicích.
· CHRÁM SV. BARBORY V KUTNÉ HOŘE. Jde o jedinečné dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, které je zapsáno i na seznamu UNESCO. Chrám má reprezentovat moc a význam hornického města, v interiéru se dodnes zachovala například jedinečná galerie maleb z 15. století. Jedinečným zážitkem je pohled na katedrálu z balkónových ochozů. Prohlídky jsou možné denně od 9 do 18 hodin.
· ZŘÍCENINA HRADU SION.
Hrad byl vybudován v 15. století Janem Roháčem z Dubé. Ten ovšem bojoval v bitvě u Lipan, byl zajat, později propuštěn, ale rebeloval proti králi Zikmundovi. Ten tedy nechal Sion dobýt, Roháče zadržel a pak ho v Praze oběsil. Sídlo už se od té doby nikdy nedočkalo opravy. Do dnešních dní se z něj dochovaly zbytky obvodového zdiva, příkopy a valy. Místo má ale i tak tajemnou atmosféru.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 19.