Všerubská svatojakubská trasa vede z Prahy do Německa!

Další svatojakubskou cestou, která křižuje území České republiky, je Všerubská trasa – to proto, že končí až na samotné hranici se sousedním Bavorskem, v takzvaném Všerubském sedle. Měří celkem 206 km, začíná v centru Prahy u kostela sv. Jakuba Většího a vede okolo řady krásných (nejen poutních) míst. Rozdělit si ji lze do 10 samostatných etap, možná je i varianta pro cyklisty. A kdo by po celé té štrece neměl dost, může pokračovat s putováním v Německu.
Základní informace
Cesta se ubírá z Prahy přes Zbraslav, odkud pokračuje až do kopcovatých Brd. Zlatým hřebem přechodu tohoto pohoří je výstup na Svatou Horu u Příbrami, významné poutní místo. Další část trasy vede přes brdský vrchol Tremšín až do Plzeňského kraje kolem rybníků a pak dále do překrásných Klatov, které jsou bránou do Pošumaví. Závěrečná část nás provede několika vesničkami s židovskou a německou minulostí, až nakonec putování zakončíme mírným sestupem do Všerubského průsmyku, na hranici s Německem.
Jednotlivé etapy
1. etapa: Praha Zbraslav – Skalka (19,8 km)
2. etapa: Skalka – Dobříš (15,4 km)
3. etapa: Dobříš – Svatá Hora u Příbrami (25,9 km)
4. etapa: Příbram – Rožmitál pod Třemšínem (20,1 km)
5. etapa: Rožmitál pod Třemšínem – Kasejovice (24 km)
6. etapa: Kasejovice – Nepomuk (16 km)
7. etapa: Nepomuk – Plánice (17 km)
8. etapa: Plánice – Klatovy (15,7 km)
9. etapa: Klatovy – Kdyně (25,8 km)
10. etapa: Kdyně – Všeruby (9,9 km)
ZAJÍMAVOSTI PO CESTĚ
Zámek Dobříš
Rokokový zámek pocházející z druhé poloviny 18. století byl přednedávnem navrácen původním majitelům Colloredo-Mansfeldům. Ti jej zpřístupnili pro veřejnost po celý rok, v zámeckých apartmánech ovšem právě probíhá rekonstrukce. Navštívit tak lze zatím jen galerii obrazů, ikonický zrcadlový sál a především překrásný anglický a francouzský park s několika překrásnými zahradními stavbami. Interiéry budou pravděpodobně opravené již v průběhu tohoto roku. Otevřeno je zatím od středy do neděle od 9 do 17 hodin.
Svatá Hora u Příbrami
Mariánské poutní místo patří k největším barokním skvostům v naší zemi. Je staré více než 300 let. Na výstavbě chrámu se podílela řada předních umělců, mj. malíř Petr Brandl, sochař Jan Brokoff nebo architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Prohlídka areálu s průvodcem trvá 50 minut a zavítat během ní můžete i do sklepení. V bývalé jezuitské kryptě pak je umístěno muzeum s archeologickými exponáty. V neděli od 14 hodin se zde pravidelně konají i varhanní půlhodinové koncerty. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
Více o této poutní stezce čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.