Putování kolem Babiččina údolí...

Nádherná kopcovitá krajina, pískovcová skalní města, architektura bratří Dientzenhoferů, poté Polabí a nakonec Kutná Hora. To všechno vás čeká a nemine, pokud se teď spolu s námi vydáte po další části Svatojakubské cesty protínající území České republiky, tentokrát ve východních Čechách. Trasa je dlouhá 264 km a začíná na hranicích se sousedním Polskem u Zdoňova, kam se pohodlně dostanete vlakem. Počasí nám přeje, tak už stačí jen vyrazit!
ETAPA 3: Červený Kostelec – Česká Skalice
Velmi příjemná část stezky vede podél toku řeky Úpy a téměř po rovině. Její délka je 15,3 km a možnost občerstvení se nachází až v cíli – v Babiččině údolí.
· KOSTEL SV. JAKUBA VĚTŠÍHO V ČERVENÉM KOSTELCI. Překrásná stavba od architekta K. I. Dientzenhofera je jednolodní a zdobí ji průčelí se sochou světce, jehož jméno nese. Cenné vnitřní vybavení zahrnuje cínovou křtitelnici z roku 1555 nebo pseudorenesanční oltář z počátku 20. století.
· BABIČČINO ÚDOLÍ. Tak se označuje krajina táhnoucí se od České Skalice podél řeky Úpy. Na jeho začátku stojí sousoší babičky a dětí od sochaře Oto Gutfreunda. Místo je známé díky Boženě Němcové, která sem situovala své příběhy. Navštívit můžete Staré bělidlo s muzeem, ikonický Viktorčin splav nebo původní Ratibořickou hospodu. Přímo v České Skalici se pak nachází Barunčina škola, kde Němcová absolvovala školní docházku.
ETAPA 4: Česká Skalice – Jaroměř
Přesně 24,4 km budeme mít v nohách na konci této poměrně nenáročné etapy. Nastoupáme hlavně zezačátku, z Kuksu půjdeme po rovině podél Labe až do Jaroměře.
· HOSPITAL KUKS vás uchvátí svou unikátní barokní architekturou. Nechal jej vystavět hrabě Špork v 18. století. V areálu se nachází nejen hospitál samotný, ale i Šporkovská hrobka, navštívit můžete expozici věnovanou lékárnictví, nebo bylinkovou zahradu. 15 českých sochařů tu také vytvořilo křížovou cestu s podtitulem Příběh naděje a utrpení člověka.
· PEVNOST JOSEFOV se nachází na okraji Jaroměře. Jde o propracovaný komplex podzemních chodeb, které vznikly za vlády císaře Josefa II a jsou považovány za jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Prohlídky jsou možné od úterý do pátku od 10 do 15 hodin vždy v celou hodinu a o víkendech od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.