Putování po východočeské svatojakubské stezce...

Nádherná kopcovitá krajina, pískovcová skalní města, architektura bratří Dientzenhoferů, poté Polabí a nakonec Kutná Hora. To všechno vás čeká a nemine, pokud se teď spolu s námi vydáte po další části Svatojakubské cesty protínající území České republiky, tentokrát ve východních Čechách. Trasa je dlouhá 264 km a začíná na hranicích se sousedním Polskem u Zdoňova, kam se pohodlně dostanete vlakem. Počasí nám přeje, tak už stačí jen vyrazit!
ETAPA 1: Zdoňov – Police nad Metují
Hned první část trasy je poněkud náročnější. Měří téměř 31,5 km, které si ovšem můžete rozdělit. Nejprve nás čeká výstup na Bukovou horu, poté zamíříme do Meziměstí, odkud absolvujeme tři náročné kilometry napříč skalami. Stoupání nás pak bude provázet po celý zbytek trasy. Výhodou je, že po cestě se nabízí hned několik možností občerstvení.
· KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE VE ZDOŇOVĚ je původně gotickou stavbou, která byla přebudována na konci 16. století v renesančním stylu. První zmínky o něm pocházejí ze 14. století. Uvnitř se nachází cenný oltář s obrazem Nejsvětější Trojice a renesanční kazatelna.
· CHATA HVĚZDA stojí v Broumovských stěnách a její terasa poskytuje úžasný výhled na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor. Vedle ní se nachází stejnojmenné poutní místo s kaplí, která byla postavena podle návrhů K. I. Dientzenhofera.
ETAPA 2: Police nad Metují – Červený Kostelec
Nenáročná 17,8 km dlouhá etapa je nejprve rovinatá, z Hronova do Červeného Kostelce nás čeká stoupání. Svačinu si vezměte s sebou. Možnost občerstvení se nabízí pouze na cestě na Hronova.
· MUZEUM STAVEBNICE MERKUR V POLICI N. METUJÍ mapuje historii i současnost nejznámější české hračky. K vidění tu jsou ty nejstarší stavebnice z roku 1920 a také expozice zaměřená na důlní techniku. Připraven je tu rovněž prostor pro vaši kreativitu. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.
· RODNÝ DŮM ALOISE JIRÁSKA V HRONOVĚ. Stavení, v němž se roku 1851 narodil náš významný spisovatel, pochází z 18. století, kdy jej nechal postavit Jiráskův dědeček. Dnes jde o kulturní památku, uvnitř uvidíte zrekonstruovaný lidový nábytek a zařízení pekařství, neboť literátův tatínek byl pekař. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 9.30 a 17 hodin.
Více o této části poutní stezky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.