Další etapy putování z Blaníku na Říp

Jaro už se nenápadně blíží a spolu s ním i Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky v roce. A tak je letos pojďte spolu s námi oslavit trochu netradičně – výlety po poutních stezkách Česka. Po cestě navštívíme nejen nábožensky významná místa, ale uvidíme i krásnou přírodu, historické památky a dozvíme se také leccos nového. Zlákali jsme vás? Tak zabalte batůžek a vzhůru za dobrodružstvím v první části našeho cestovatelského seriálu!
Etapa 2: Český Šternberk – Sázava
Druhý úsek trasy měří zhruba 19 km. Oproti první části vede spíše polním a lesním terénem, je více kopcovatý, ale přírodní krásy, které uvidíte, stojí za tu námahu.
· ZÁMEK RATAJE NAD SÁZAVOU: Po 6 kilometrech od startu si můžete odpočinout ve středověkém městečku s krásným zámkem, který prochází postupnou rekonstrukcí. Od dubna se tu konají prohlídky interiérů a nachází se tu i pěkná výstava historických kočárků.
· CENTRUM SKLÁŘSKÉHO UMĚNÍ V MRCHOJEDECH: V této malé obci má sklářství dlouholetou tradici, však se tu také nachází huť František. Během návštěvy zdejšího centra uvidíte expozici plnou skleněného umění od českých i světových výtvarníků a nějaký ten kousek si můžete také sami vyfoukat.
· SÁZAVSKÝ KLÁŠTER: V 11. století jej založil svatý Prokop a sídlili zde mniši latinského ritu. Dnes jde o významné poutní místo, během prohlídky uslyšíte mnoho liturgických příběhů a projdete hned několika stavebními slohy. Za procházku stojí rovněž klášterní zahrada se základy kostela sv. Kříže z roku 1070.
Etapa 3: Sázava – Kouřim
Během třetí etapy nachodíte asi 23 km. Cesty vedou značeným terénem, v lese a po zpevněných cestách.
· VLKANČICKÝ RYBNÍK: Jestliže budete putovat v létě, můžete se tu svlažit nebo občerstvit v malé hospůdce. Dál cesta vede lesem s mnoha vyhlídkovými místy.
· ZÁMEK DIBLÍKOV: Půvabný zámeček byl postaven v areálu panského dvora v roce 1905 Karlem Milnerem z Milhauzenu. Od roku 1945 chátral, později byl vrácen původním majitelům, kteří jej opravili a využívají jej pro bydlení.
· SKANZEN KOUŘIM: Muzeum lidových staveb v Kouřimi ukazuje různé typy lidové architektury ze 17. až 19. století. Obdivovat tu můžete celkem 14 objektů s dobově vyzdobenými interiéry. Po celý rok se tu také konají tematické akce. Pravidelné prohlídky se konají od dubna. Mimořádně otevřeno je ale i některé dny v březnu, více informací najdete na internetových stránkách.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.