A jaké vodní plochy skrývá Rumusko?

Kdo nejezdí k moři, jezdí k Balatonu! Věděli jste ale, že v Maďarsku se takových krásných jezer nachází o poznání víc? A nejenže jsou skvělá v létě na koupání, k některým z nich můžete vzhledem k termálním pramenům vyrazit i na podzim. V dalším díle našeho cestovatelského speciálu vám pár takových míst ukážeme. A jako bonus přidáme ještě jezera v nedalekém Rumunsku a také v Bulharsku.
Lacul Ursu
Rumunské Lacul Ursu neboli Medvědí jezero je největším heliotermálním jezerem na světě a jediným v Evropě. Svůj název získalo díky svému tvaru, který prý z ptačí perspektivy připomíná medvěda. Zdejší voda obsahuje vysoké množství soli, a tak se za pomoci slunečních paprsků dokáže vyhřát až na neuvěřitelných 70 stupňů. Má léčivé účinky – působí proti revmatu, gynekologickým obtížím, kožním i nervovým chorobám. Jezero je navíc obklopeno překrásnou přírodní rezervací a vilky, které se ve zdejším letovisku Sovata nacházejí, jsou staré více než 100 let.
Techirghiol
Na ploše 10 km2 se rozprostírá jezero, které je 5krát slanější než moře. Bahno, které se na jeho dně nachází, má léčivé vlastnosti. Podle legendy je objevil zmrzačený stařec, který cestoval na hřbetu osla. Ten ve vodách uvízl a stařec se obával, že oba brzy zemřou hlady. Jenže když se jim z bažin podařilo dostat, zjistil, že lépe vidí, a dokonce zase může chodit. Dnes se u Techirghiolu léčí hlavně revmatici. V městečku Eforie Nord se dokonce nacházejí veřejné bahenní koupele. Koho by koupání v jezeře omrzelo, může se procházkou vydat k pobřeží Černého moře. Je obklopeno krásnými útesy, takže se vám tu naskytnou i dechberoucí pohledy do dáli.
Více jezer najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 35.