Cestování: Návštěva skanzenů ozvláštní každý výlet...

Zajímá vás, jak žily předchozí generace na venkově? Jaké tradice lidé dodržovali v různých ročních obdobích? Co jedli, pili, jak hospodařili? Na všechny tyto otázky najdete odpověď ve skanzenech. Po Česku jich je rozesetých hned několik, vedle těch nejznámějších jsou však menší soubory lidové architektury tak trochu opomíjeny. Proto se právě do nich teď společně vydáme. Hledáte-li cíl některého z dalších výletů za poznáním, jste srdečně zváni…
Muzeum lidových staveb Rymice
Skanzen v Hostýnských vrších nabízí pohled do všedního života na hanáckém venkově na přelomu 18. a 19. století. Kromě usedlostí s původním vybavením kuchyní, světnic a hospodářských místností je tu k vidění i dílna vesnického sedláře, kovárna nebo unikátní větrný mlýn německého typu. Pánům se zase jistě zalíbí tvrz, v níž bývala palírna. K poklidnému rozjímání pak vybízí Medová zahrada.
Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají vždy v určitou hodinu, která se mění dle aktuální situace, proto raději sledujte webové stránky. Vstupné do celého areálu stojí 160 a 110 korun.
Podorlický skanzen Krňovice
Areál tvoří stavby lidové architektury, které sem byly přeneseny z různých míst na Královéhradecku. Kromě interiérů jednotlivých domků tu můžete zhlédnout ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů, z nichž mnohé si dokonce sami vyzkoušíte. Pak se projděte po sadu plném původních odrůd jablek, hrušek a švestek, nahlédněte do sušárny ovoce a podívejte se na věrnou repliku větrného mlýna z 19. století. Jste-li duší dobrodruzi, ve skanzenu můžete i přenocovat. Jeden z objektů nabízí lůžka až pro 9 osob.
Otevírací doba a vstupné: Do konce června je otevřeno o víkendech od 10 do 16 hodin. V létě pak od úterý do neděle mezi 10. a 16. hodinou a o víkendech mezi 10. a 17. hodinou. Vstupné za 100 a 70 korun.
Více skanzenů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.