Letní dobrodružství v Česku: PŘÍRODNÍ A TECHNICKÉ ZAJÍMAVOSTI

A je to zase tady! Letní prázdniny konečně klepou na dveře a vy si už možná lámete hlavu s tím, kam se letos vydáte. Trochu vám to tedy usnadníme. Připravili jsme pro vás malý turistický bedekr po místech v Česku, v němž si každý najde to své. Nabídneme tipy na pěší túry, výlety za poznáním, ale i na místa, kde se v parných dnech můžete svlažit. Stačí už jen zabalit batoh či kufr a vyrazit! Krásné prosluněné léto vám všem, kteří se chystáte poznávat naši krásnou zemi…
Hornický skanzen Mayrau na Kladensku
Těžbu uhlí na Kladensku připomíná Hornický skanzen Mayrau, který najdete v obci Vinařice. Historicky vzácný areál je zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, kde vše zůstalo tak, jako by havíři odešli právě včera. K vidění jsou tu modely důlních děl, svítidla, měřicí a záchranářská technika a také těžní parní stroj firmy Ringhoffer, který je předváděn návštěvníkům v pohybu. Ukázku techniky dobývání uhlí pak umožňuje simulované důlní pracoviště vytvořené ve štole Homole. Průvodci ve skanzenu jsou většinou bývalí horníci, kteří mohou o zdejší práci erudovaně vyprávět.
Otevírací doba a vstupné: Od dubna do října denně od 9 do 17 hodin. Kratší, hodinový okruh (cechovna, jámová budova Mayrau a těžní stroj Ringhoffer) stojí pro dospělé 60 Kč, senioři, děti od 6 – 15 let a studenti zaplatí 30 Kč, mladší děti 20 Kč. Dvouhodinový okruh, který mimo jiné zahrnuje u návštěvu štoly Homole, stojí 80 Kč dospělé, 40 Kč seniory, starší děti a studenty a 200 Kč malé děti. Prohlídky je dobré si předem rezervovat.
Muzeum MHD v Praze – Střešovicích
Při návštěvě Prahy a jejích památek vás může zastihnout nepřízeň počasí. Schovejte se třeba do Muzea městské hromadné dopravy, které se nachází přímo v prostorách tramvajové vozovny ve Střešovicích. Samotná budova, postavená roku 1909, je vyhlášenou technickou památkou a i uvnitř se nachází řada zajímavostí – od starých plánků, jízdenek, přes krátké filmy o MHD v Praze až po historické vozy, jimž dominuje tramvaj z 2. světové války. O sobotách, nedělích a státních svátcích se navíc starou soupravou můžete svézt.
Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je každou středu od 13 do 18 hodin, o víkendech a svátcích od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí rovnou stokorunu pro dospělého, 60 korun pro děti a důchodce.
Ďáblova prdel v České Kanadě
Nedaleko osady U panského lesa v Jihočeském kraji vás jistojistě překvapí podivný kulatý balvan. Jakmile se na něj dobře podíváte, zjistíte, proč dostal jméno Ďáblova prdel. Žulové kameny, jako je tento, jsou pro oblast typické, opodál se nachází například ještě Kamenný stůl. Má se za to, že některé z nich v dobách minulých sloužily rituálním účelům. K útvaru se dostanete vyšlapanou pěšinou přes louku odbočující ze zelené turistické značky vedoucí mezi Valtínovem a Terezínem. Procházku můžete spojit i s návštěvou Rozhledny U Jakuba, kde se nachází zábavně-naučný lesopark pro děti a stánek s občerstvením pro případ, že by snad členům výpravy vyhládlo.
Více tipů na cesty po Česku najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 25.