Jak se žilo předkům…Navštivte skanzeny!

Zajímá vás, jak žily předchozí generace na venkově? Jaké tradice lidé dodržovali v různých ročních obdobích? Co jedli, pili, jak hospodařili? Na všechny tyto otázky najdete odpověď ve skanzenech. Po Česku jich je rozesetých hned několik, vedle těch nejznámějších jsou však menší soubory lidové architektury tak trochu opomíjeny. Proto se právě do nich teď společně vydáme. Hledáte-li cíl některého z dalších výletů za poznáním, jste srdečně zváni…
Vysoký Chlumec
Ve Vysokém Chlumci u Sedlčan zve k návštěvě Muzeum vesnických staveb středního Povltaví. K vidění tu jsou zemědělské usedlosti, drobné technické i sakrální památky z přelomu 18. a 19. století. V jednotlivých staveních se nachází původní vybavení, zejména to hospodářské, a tak se zde dozvíte, jak měli naši předkové po celý rok rozvrženou práci na polích. Velkou zajímavostí je zde funkční katr, tedy pila na vodní pohon z druhé poloviny 19. století s mlýnským kolem. Podrobnosti z historie kovářského řemesla se zase dozvíte v kovárně, k vidění je tu i expozice včelařství na Sedlčansku.
Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je denně kromě pondělí, ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech až do 18 hodin. Vstupné na prohlídku s průvodcem 100 a 50 korun, na prohlídku samostatnou pak 60 a 30 korun.
Veselý Kopec
Skanzen s pěkným názvem Veselý Kopec je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji. Tvoří jej 30 objektů, které vykreslují život a práci drobných rolníků od 1. poloviny 19. do poloviny 20. století. Jsou zde k vidění zemědělské usedlosti, chlévy, špýchar či haltýř. Dominantou muzea je však bezpochyby vodní obilní mlýn s varnou povidel. Nachází se zde také expozice kolařské dílny, včelín i bělidlo. Některé domečky vám jistě budou povědomé – třeba z pohádky Lotrando a Zubejda. Pokud si návštěvu zde budete plánovat, doporučujeme zkontrolovat webové stránky. Ve skanzenu se totiž často konají zajímavé akce – jarmarky či ukázky tradičních řemesel.
Otevírací doba a vstupné: Otevřeno je od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou, v létě až do 18 hodin. Vstupné s průvodcem za 160 a 140 korun, samostatné za 140 a 120 korun.
Více skanzenů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.