Marián Labuda (†73) léta bojoval s cukrovkou - Tajně si kupoval sladkosti...

Kdo by si nepamatoval řidiče modrého náklaďáku z komedie Vesničko má středisková, který naboural Pražákovi plot? Slovenský herec Marián Labuda (†73) byl sice malý vzrůstem, ale hrál velké role. Mnozí o něm říkali, že je vztekloun, on to však viděl jinak. Bránil se tím, že je diabetik, a když mu klesl cukr, měl problém ovládat svoje emoce. Jenže vážnou nemoc bral na lehkou váhu a nerespektoval zákazy lékařů. To, že léta kašlal na své zdraví, se mu nakonec stalo osudným.
Marián Labuda se narodil 28. října 1944 ve slovenské vesničce Hontianske Nemce. Pocházel ze živnostenské rodiny, jeho táta byl totiž krejčí. „Jako dítě jsem doma slýchal, jak nám je dobře. Z pohledu obyčejných lidí to tak opravdu bylo. Všude zuřila válka a bída a prezident Tiso nám vytvořil jakousi zahrádku. V Česku či Maďarsku se žilo mnohem hůře. Až když mi bylo 25 let, byl jsem v Polsku a pochopil jsem, jak to opravdu bylo a za jakou cenu jsme si dobře žili,“ svěřil v jednom z rozhovorů Labuda, který vystudoval Divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Koncem 60. let stál u zrodu legendárního bratislavského Divadla na korze a pak byl členem bratislavské Nové scény. Od roku 1990 měl angažmá ve Slovenském národním divadle. Pravidelně však hostoval i na české scéně. Hrál v Brně či v pražském Divadle na Vinohradech. Vůbec poprvé se Marián Labuda objevil před kamerou v roce1964. Jednu z prvních rolí v českém filmu mu svěřil režisér Juraj Herz (†83). V roce 1981 ztvárnil postavu obávaného italského mafiána v komedii Buldoci a třešně. Role mu i díky jeho menšímu vzrůstu dokonale sedla. Poté následovaly filmy jako Radikální řez, Velká filmová loupež či Sedm hladových.
Nechtěný Pávek
Jeho bezesporu nejslavnější rolí byl řidič JZD Karel Pávek ve snímku Vesničko má středisková. A Labuda mu dodal to pravé ořechové. Sám však původně nebyl přesvědčen o tom, že roli dostane. Měl totiž komplex kvůli svému vzrůstu. „Roli Karla Pávka bych na Slovensku nedostal. Tam se totiž kouká na hrdiny tradičně. Ten, koho obdivuje Otík, by podle slovenských režisérů musel být chlapák. A já rozhodně nejsem typ hrdinské postavy. To jen génius jako Jiří Menzel věděl, že když tam obsadí mě, bude to zajímavější,“ svěřil Labuda. A v podstatě nebyl daleko od pravdy. Zdeněk Svěrák (88), spoluautor Vesničky, totiž Labudu skutečně nechtěl, zatímco Jiří Menzel (†82) hned věděl, že je ten pravý. Když začal Svěrák příběh psát, inspiroval se svým známým Karlem Rozkošným, řidičem náklaďáku JZD Čechtice, který vždy jezdíval se závozníkem, málomluvným dlouhánem v modrém kompletu. O tom, jak by měly postavy vypadat, měl tedy jasnou představu. Jánose Bána (68) našli v Maďarsku. Ale o kvalitách Labudy Svěrák pochyboval. Do role Pávka chtěl obsadit Petra Nárožného (86). „Traduje se, že jsem nebyl spokojen s Mariánem Labudou, ale to není tak docela pravda. Já jsem toho řidiče viděl podle toho vzoru, podle Karla Rozkošného. Labudu jsem z větších rolí neznal, já jsem nevěděl, jak veliký je herec. Při prvním setkání mi říkal: Já jsem na tobě viděl, že mě nechceš. Ale jak jsem viděl první záběry, tak jsem ho chtěl,“ vysvětlil Svěrák, kterého hned během prvních kamerových zkoušek Marián přesvědčil o opaku. S Menzelem Labuda poté spolupracoval ještě na dalších filmech jako Konec starých časů, Žebrácká opera, Obsluhoval jsem anglického krále či Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Také si zahrál velkou roli krále Ubu ve stejnojmenném snímku režiséra F. A. Brabce (69). V roce 1996 byl Marián Labuda oceněn Českým lvem za ztvárnění vedlejší role v poetickém dramatu Záhrada. Zazářil také coby jeden z Andělů všedního dne a potěšil cukrářskou epizodkou ve svém posledním filmu Anděl Páně 2. „Jen opravdový velikán přijme a dokonale naplní i malou roli. Takoví bardi už se nerodí,“ chválil Labudu režisér Anděla Páně Jiří Strach (50).
Tragická nehoda - Nejen o tom čtěte v tištěném APŽ číslo 29.