Josef Kemr (†72) byl zásadový ve víře i v lásce - Zatratil kamaráda kvůli ženě!

Nábožensky založený a za každých okolností spravedlivý. Takový byl Josef Kemr (†72), který se stal díky svým filmovým či seriálových rolím miláčkem diváků. Vždyť kdo by neměl rád dědu Komárka z filmu Na samotě u lesa či Bohouše Císaře z Chalupářů. Pro mnohé kolegy byl vzorem a pro další podivínem. Svoji zásadovost projevil, když se kvůli milované ženě popral se svým kamarádem a do smrti s ním pak už nepromluvil.
Narodil se 20. června 1922 v Praze do skromných poměrů. K herectví ho dovedla náhoda, když si jednoho dne hrál s kamarády na hřišti a kolem šli pánové z filmové produkce. Veselý a výřečný klučina je ihned zaujal. Když mu bylo jedenáct let, už účinkoval v představení Polská krev v Divadle na Vinohradech. S nápadem, že bude herec, však doma narazil. Na přání otce vystudoval obchodní školu a nějakou dobu pracoval jako prodavač. Když mu bylo osmnáct let, začal se divadlu věnovat profesionálně. Na přímluvu svého kamaráda Rudolfa Hrušínského (†73), kterého poznal, když u Masarykova nádraží v Praze skládal brambory, dostal místo v kočovné společnosti Hrušínského babičky Anny Budínské-Červíčkové. Po válce měl Kemr angažmá hned v několika divadlech. V roce 1965 se stal členem činohry Národního divadla v Praze. Za svoji kariéru se objevil ve více než sedmdesáti rolích.
Boj s komunisty
Také film si Josefa Kemra našel poměrně brzy. Začínal jako student ve veselohrách jako Škola základ život nebo Cesta do hlubin študákovy duše. V roce 1952 si zahrál s Jaroslavem Marvanem (†72) ve snímku Dovolená s Andělem a pak v pokračování Anděl na horách. Geniálně ztvárnil i roli studenta večerní školy Plhy ve filmu Marečku, podejte mi pero! V roce 1975 přišla velká role kutila Bohouše Císaře v Chalupářích. Úplně původně však v seriálu Kemr hrát neměl. Jako zapřisáhlého katolíka ho nechtělo vedení normalizační Československé televize. Jenže jak Jiří Sovák (†79), tak i režisér František Filip (†90) se za něj postavili. „Kemra nechtěli a neustále mu předhazovali Boha. Jenže Jirka i s režisérem šli proti nim. Když se Sovák zakousnul, byl jako buldok, takže Kemra prosadil,“ svěřila vdova po Sovákovi. Podobně to bylo i v případě role dědy Komárka Na samotě u lesa. Ani tam Kemra komunistická strana nechtěla. Jenže režisér Jiří Menzel (†82) měl nachystanou výmluvu. „Když přes příslušné stranické orgány cesta nevedla, slíbil jsem, že roli dědy Komárka přeobsadím, když mi dodají jiného herce, který umí hrát na violu, odpovídá věkem Kemrovi, umí kosit trávu a sít obilí. Nikoho takového nenašli, takže neměli na výběr,“ přiznal Menzel.
Facka z lásky - nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 14.