Před 70 lety usedla na britský trůn královna Alžběta II. (95)!

Bylo 6. února 1952 a svět obletěla informace o úmrtí britského krále Jiřího VI. (†56), který zemřel po vleklých zdravotních potížích ve spánku na infarkt. Jeho dcera Alžběta (95) s manželem princem Philipem (†99) pobývali tu dobu v Keni, ale když se dozvěděla o smrti otce, ihned se vrátila do Velké Británie. V pouhých pětadvaceti letech usedla na trůn a přijala panovnické jméno Alžběta II. Národ si ji ale zamiloval už dávno před tím. Neštítila se totiž obléct do uniformy, vzít do ruky francouzský klíč, a když bylo potřeba opravovat automobily. Její popularita přetrvala dodnes…
Psal se duben 1926 a Británie se nacházela na pokraji generální stávky. Zemi postihla ekonomická katastrofa! Válkou vyšroubované ceny uhlí se v době mru propadly a vláda se navíc rozhodla znovu zavést zlatý standard, čímž těžební průmysl utrpěl ještě více. Vládní komise navrhla snížit horníkům platy, a tak se schylovalo ke stávce nejen horníků, ale i zaměstnanců železnic. Krize klepala na dveře a Británie byla v tom největším napětí. Královská rodina totiž očekávala narození svého prvního dítěte. Vévoda a vévodkyně z Yorku – druhý syn Jiřího V. Albert (†56) a jeho žena Alžběta Bowes–Lyonová (†101) – odpočítávali dny do narození miminka, které se ale nemělo stát přímým dědicem trůnu. Bylo 21. dubna 1926 a ve 2.40 hodiny ráno přišla na svět holčička. V té době nikdo neměl ani tušení, že se v domě s číslem 17 na Bruton Street v Mayfairu narodila budoucí vladařka. Osud ale číslem ledacos naznačoval. Její královská Výsost se narodila v domově jejích prarodičů z matčiny strany. Stala se jediným britským monarchou, který se kdy narodil v domě s adresou a číslem popisným.
Svědomitá dívka
Nejmladší členka královského rodu dostala jméno Alžběta Alexandra Marie po matce, prababičce a babičce, tedy královských manželkách, nikoli královnách. Princeznu nemělo čekat nic víc než výhodný sňatek. Byla totiž oficiálně třetím potomkem v pořadí nástupnictví, protože šlo o dítě a navíc ženu druhorozeného syna Jiřího V. Měla být tedy v budoucnu odsunuta nejen syny narozenými jejímu strýci, princi z Walesu, ale i případnými vlastními bratry na druhou kolej. Rodiče ale z dcerky měli neskutečnou radost. Byla jejich vymodleným dítětem. „Už dlouho jsme si přáli potomka, abychom dovršili naše společné štěstí,“ napsal tehdy krátce po porodu samotný vévoda. O dva týdny později byla Alžběta Alexandra Marie pokřtěna arcibiskupem z Yorku v Buckinghamském paláci. Holčička, kterou přezdívali Lilibeth, se ihned stala miláčkem všech. Jako jediná se prý nebála svého dědy krále Jiřího V. a říkala mu údajně Děda Anglie. Vyrůstala poblíž Hyde Parku v domě v dvaceti pěti ložnicemi, výtahem a plesovou místností. Ale podle královských měřítek to bylo bydlení spíš skromné, pobývala jen v jedné části domu, a to v obyčejné útulné domácnosti, a v zahradách si mohla hrát s dcerami podnikatelů a lékařů, nikoli pouze s jinými princeznami. O čtyři roky později, tedy 1930 na svět přišla její sestra princezna Margaret. Hned od začátku se ukázalo, že holčičky mají značně odlišné povahy. Alžběta byla svědomitá, poslušná, pořádkumilovná: Dřív nešla spát, dokud neodsedlala svoje houpací koníky, se kterými si hrála. Musela je také nakrmit a správně ustájit. Až pak mohla jít do postele. Naproti tomu hravá a umíněná Margaret ráda prováděla neplechu, ve všem měla nepořádek, a když něco provedla, vytvořila si fiktivního kamaráda bratrance Halifaxe a na něj to pak sváděla.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 6, které je nyní v prodeji.