Aleš Ulm (74) byl úspěšným zpěvákem, pak se stal dramaturgem...
Bývaly časy, kdy mu dámy házely na pódium spodní prádlo. Dnes je pro někdejšího největšího konkurenta Karla Gotta (†80) spíš hrůzou, že by se měl objevit na jevišti a zpívat. Aleš Ulm (74) pověsil pěveckou kariéru před lety na hřebík a hity jako Pozdravuj, Šálek šípkového čaje či Dovolená nahradila televize. Úspěšný dramaturg a scenárista navíc tvrdí, že je nejvíce hrdý ve svém životě na svého syna.
Budoucí zpěvák Aleš Ulm se narodil 31. ledna 1947 v Praze. Vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou a pak se ještě vrhnul na studium žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Táhlo ho to ale ke zpívání. Své první hudební zkušenosti získal na Lidové škole umění a Lidové konzervatoři. První úspěch se dostavil v roce 1969, kdy skončil v soutěži Talent na druhém místě. A právě na soutěžích se také potkával s Karlem Gottem, pro kterého byl tehdy největším konkurentem. Získal bronzovou Bratislavskou lyru a úzce spolupracoval s Jiřím Štaidlem (†30). Nejenže byl talentovaný, ale nepřehlédnutelné bylo i jeho charisma. Svým vystupováním si uměl získat publikum. Již první písní s názvem Pozdravuj odstartoval svoji pěveckou kariéru a začal vystupovat s předními orchestry. Mezi největší úspěchy byl duet s Petrou Černockou (71) Bílou křídou. Společně vyhráli Zlatou Bratislavskou lyru. Ulm byl na roztrhání a nemalý zájem o něj jevily i fanynky. Častokrát mu na pódiu prý přistálo spodní prádlo. „Podprsenky jsem odevzdával kapele nebo té dotyčné dámě schoval,“ přiznal se smíchem Aleš Ulm. Jeho kariéra v 70. letech stoupala raketovou rychlostí. Byl natolik populární, že nás reprezentoval i na četných zahraničních festivalech. Podobně jako Gott měl úspěch u našich německých sousedů. Svým zpěvem je zaujal natolik, že mu západoněmecká společnost Teldec vydala dva samplery. Zdálo by se, že mu pěvecký svět ležel u nohou. Jenže na přelomu 70. a 80. let se začala situace měnit. Do té doby tolik oblíbený Aleš Ulm začal doplácet na nedostatek silných textů a chyběli mu autoři, kteří by jeho zpěvu poskytli zázemí. Postupně se začal vytrácet do ústraní.
Cesta do televize
Ulm svoje štěstí zkoušel i v divadle. Začátkem 70. let byl členem pražského Divadla Rokoko. O pár let později si zahrál i v muzikálu Mazlíčkové, který uvedlo Hudební divadlo Karlín. Jako herec předvedl i ve filmovém muzikálu Trhák. Televize pak zůstala jeho životním posláním. Začal moderovat nejen pořad Kufr, kde setrval celých deset let, ale spolupracoval také na velmi úspěšné televizní soutěži O poklad Anežky české. Ze zpěváka se stal úspěšný dramaturg a scenárista a v televizi nadobro zakotvil. Dlouhá léta působil jako šéfdramaturg v oblasti vysílání zábavných pořadů a soutěží v Centru zábavné tvorby. Pořád pracuje a je na volné noze. „Užívám si důchodu, hraju golf a stále pracuji. Na nic jiného nemám čas a docela mě to vyčerpává,“ svěřil Ulm. Do toho rád cestuje a vydal dvě knížky. „Jinak se mi daří velmi dobře, když mám volno, tak jsem s vnoučaty. Jsou to dvojčata, kluk a holka, trávíme spolu čas hlavně v létě na baráku,“ prozradil televizní dramaturg, který také vydal knihu z cest po Thajsku, kde byl se svou přítelkyní. Ta namalovala na jeho knížku obal.
Kdy si myslel, že umírá? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 7.