Nezapomenutelný Freddie Mercury (†45) - Umíral slepý a plný nádorů...
Extravagantní, jedinečný, svůj. Freddie Mercury (†45), zpěvák s velkým předkusem, který občas běhal po pódiu v baletních špičkách a kostýmu harlekýna nebo bos a jenom v trenýrkách. Zdobil ho knír, který byl přirovnáván k řidítkům od jízdního kola, a chlupy na hrudi i v podpaží. Fascinoval nejen vzhledem a pohybem, ale zejména svým zpěvem. Obrovský hlasový rozsah čtyř oktáv upoutal posluchače na první dobrou, stejně jako melodie skupiny Queen, která k Freddiemu neodmyslitelně patří.
Narodil se na východoafrickém ostrově Zanzibar 5. září 1946 jako Farrokh Bulsara. Jeho rodiče byli Pársové, členové staré indické komunity, která kdysi prchla z Persie do Indie, měl o šest let mladší sestru Kashmiru. Na Zanzibaru zastával otec funkci úředníka v britské koloniální správě. V roce 1955 byl Freddie poslán do Panchgani poblíž Bombaje, kde žil v internátní škole. Získal klasické britské vzdělání, učil se také na klavír. S kamarády založil první hudební skupinu. A začal si říkat Freddie. Přezdívka mu zůstala, zvykli si na ni i rodiče a jeho skutečné jméno upadlo v zapomnění. Okolí si všimlo, že Freddie přehraje na klavír jakoukoli skladbu, kterou slyší v rádiu. Vynikal i ve sportu, jeho doménou byl box a stolní tenis. Spolužáci ho popisují jako tichého, nesebevědomého podivína, který stále imitoval Jimiho Hendrixe (†27). Roku 1963 se vrátil na Zanzibar. O rok později proběhla na ostrově revoluce, byly zabity tisíce Indů a Arabů, a tak se rodina přestěhovala do Velké Británie.
Zrodila se královna
Jiné prostředí možná zapříčinilo, že se na polytechnické škole, kam se přihlásil, zhoršil ve všech předmětech. Kromě umění. V dalším studiu pokračoval na londýnské Ealing Art College. Byl nadaným designérem a grafikem, měl ale jako přistěhovalec problémy se zaměstnáním, a tak pracoval v second handu i na letišti. Ještě na škole se skamarádil s Timem Staffellem (71), který hrál s Brianem Mayem (72) a Rogerem Taylorem (69) v kapele Smile. Brzy se s členy skupiny seznámil i Freddie. »Vetřel se« mezi ně, Timovi se to nelíbilo a kapelu opustil. Freddie prosadil, že se hudební uskupení bude jmenovat Queen. Vytvořil logo a zvolil si jméno Mercury dle mytologického boha. Brzy našli baskytaristu Johna Deacona (67). První album kritika ztrhala, roku 1974 vyšlo druhé, úspěšné. O rok později vznikla skladba Bohemian Rhapsody a sláva kapely i Freddieho stoupala. Blízcí mu doporučovali, ať si nechá upravit předkus, on se ale bál, že by přišel o svůj typický hlas, který považoval za dar od boha.
První velká láska
Dnes už je známo, že byl Freddie homosexuál.Na začátku ovšem byla první a celoživotní láska Mary Austinová (68). S mladou prodavačkou se v 70. letech seznámil v butiku Biba, kam chodil. „Byl úplně jiný než ostatní kluci, se kterými jsem se předtím setkala. Byl velmi sebejistý a charismatický, tedy něco, co jsem do té doby nepoznala. Velmi se mi líbil a začali jsme se spolu stýkat,“ řekla Mary v rozhovoru pro Daily Mail v roce 2013. Po šesti letech se jí zpěvák svěřil s bisexualitou. Ona na to: „Ne, Freddie, jsi gay.“ Láska jim přesto zůstala. „Všichni mí milenci se mě ptali, proč u mě nejsou na prvním místě. Nikdo z nich ale nemůže nahradit Mary. Je to má nejbližší kamarádka, můj nejbližší člověk. Navždy,“ tvrdil Freddie. Pouto mezi nimi zůstalo i poté, co se Mary vdala a založila rodinu. Vydržela po boku zpěváka do poslední chvíle.
Vztahy z gay klubů
Počátkem 80. let se Freddie na dámské toaletě baru pro homosexuály sblížil s herečkou Barbarou Valentinovou (†61). Povídali si tam skoro do rána. Když se již těžce nemocný Freddie přestěhoval do Mnichova, začali spolu bydlet. Jejich pouto vydrželo až do Mercuryho smrti, i po jeho návratu do Londýna. Od roku 1985 se po Freddieho boku začal objevovat přítel, kadeřník Jim Hutton (†60). Vypadali jako bratři. Seznámili se v klubu. Freddie pozval Jima na drink, ten ale odmítl. Byl v té době zadaný. O rok a půl později už pozvání přijal. Brzy se k Freddiemu nastěhoval a zůstal u něj až do smrti. Ošetřoval ho, pečoval o něj. Freddie mu zemřel v náručí. Jim v roce 1990 zjistil, že je také HIV pozitivní. Zemřel o dvacet let později na rakovinu. Zatímco Mary odkázal Mercury veškerá autorská práva a dům v Kensingtonu i s šesti kočkami, Jim se musel spokojit »jen« s půl milionem liber. Dostal stejně jako Freddieho kuchař a osobní asistent. Freddie byl štědrý, jak vzpomíná jeho osobní asistent Peter Freestone (64): „Freddie byl nejlaskavější, nejštědřejší, loajální přítel. … Vždycky měl čas jít ven a koupit dárky pro svou rodinu a blízké přátele.“If it was for a birthday, he would have a general idea of what he wanted to get for that particular person.
Kdy přiznal přátelům z kapely svou nemoc, co nestihl a mnoho dalšího čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 30.